Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Jsem pro Rusy cílem číslo jedna, prohlásil Zelenskyj

Čím déle budou Ukrajinci vzdorovat, tím hůře pro Moskvu

Hasiči na předměstí Kyjeva • Autor: Profimedia
Hasiči na předměstí Kyjeva • Autor: Profimedia

V tuto chvíli je podstatná rychlost. Čím déle budou Ukrajinci vzdorovat a čím déle bude ruská operace trvat, tím hůře pro Moskvu. Rychlá a snadná akce bez velkých ztrát je pro Vladimir Putina ideální: bude se doma moci chlubit snadným vítězstvím, jeho rozhodnutí obsadit čtyřicetimiliónovou zemi bude vnímáno jako „geniální“ tah a nikdo se mu neodváží postavit na odpor. Naopak vleklá válka, vršící se počty obětí, stoupající náklady a nejasný výsledek můžou Ukrajinu v očích ruské veřejnosti, ruské elity i ruské armády proměnit v jakýsi východoevropský Afghánistán. Stát v čele rozostřené a stále méně srozumitelné operace nikomu popularitu nezvýší, zvlášť když se z ní mladí muži vracejí domů v rakvích.

Která varianta je v tuto chvíli pravděpodobnější, zatím jasné není. „Nemyslím si, že Ukrajina musí nutně rychle prohrát,“ řekl ve čtvrtek odpoledne Respektu bývalý náčelník generálního štábu České armády generál Jiří Šedivý s tím, že ukrajinská armáda není dávno v tak bídném stavu, v jakém byla před osmi lety, a že ochota Ukrajinců se bránit bude značná. Za možný indikátor budoucího vývoje považoval v rozhovoru vývoj v oblasti Charkova, kde žije rozsáhlá ruská menšina. „Pokud nebudou ruskou armádu vítat jako osvoboditele ani tam, pokud budou muset Rusové tvrdě bojovat, pak to naznačuje, že Putina nečeká na Ukrajině nic snadného,“ vysvětloval. Rusko v oblasti Charkova ve čtvrtek skutečně útočilo a skutečně se nezdálo, že by ruskou kolonu místní vítali květinami. Samotnému městu se však vojenská kolona zatím vyhnula, spíše se zdá, že se snaží obklíčit ukrajinské jednotky na východě země.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil ve čtvrtek několikrát s projevem a pořádal pravidelné brífinky. Jeho lidé zároveň varovali novináře, že prezident se kdykoliv může stát terčem útoku ruských speciálních jednotek, jež se ho pokusí unést nebo zabít. Sám Zelenskyj v nočním projevu oznámil, že podle vlastních informací je pro ruské síly terčem číslo jedna a na druhém místě se nachází jeho rodina. „Chtějí zničit Ukrajinu politicky tak, že zlikvidují hlavu státu,“ prohlásil Zelenskyj.

Přesto zůstává i s rodinou v Kyjevě, a dokonce v projevu potvrdil, že se nachází ve vládní čtvrti. V tuto chvíli se zdá, že ruská armáda vede hlavní úder právě ze severu proti Kyjevu, nad ránem se z hlavního města ozývaly silné exploze. Ukrajinský prezident v této souvislosti obvinil Rusko z útoků proti civilním cílům.

https://twitter.com/WorldWarTV/status/1497099209706651650

Ukrajina si během prvního dne stihla vytvořit i působivý symbol odporu proti ruské invazi. Stalo se jím třináct vojáků na jednom z ostrovů v Černém moři, kteří na výzvu ruské námořní pěchoty ke kapitulaci odpověděli nepublikovatelným odmítnutím. Ruští vojáci jejich posádku totálně zničili, nikdo nepřežil.

Zelenskyj se ve svých vystoupením netajil skepsí k reakci Západu. Ukrajina se podle jeho slov brání, je ale sama. Americký prezident Biden oznámil, že vysílá do Evropy dalších sedm tisíc vojáků, ale neopomněl zopakovat, že jejich cílem bude výhradně obrana členských států NATO. Označil Putina za agresora a prohlásil, že se pro válku sám rozhodl a že za ni teď on sám i jeho země zaplatí. Oznámil také další sérii sankcí, jejichž těžištěm je blokáda hlavních ruských bank.

Ranní mlha nad Kyjevem má i symbolický význam • Autor: Profimedia
Ranní mlha nad Kyjevem má i symbolický význam • Autor: Profimedia

Ve Spojených státech i v Evropě se vedl spor o to, zda nasadit sankční zbraň nejtěžšího kalibru, kterou je odstřižení Ruska od mezinárodního bankovního systému Swift. Tento krok silně prosazuje Velká Británie, ale i další evropské země včetně pobaltských států - a podpora tomuto kroku se ozývá i ze samotné Ukrajiny nebo z amerického Senátu. Proti se staví Německo, Itálie, Maďarsko i Bidenova administrativa, která argumentuje tím, že její opatření mířená na konkrétní banky mají podobný účinek a zasáhnou 80 procent ruského bankovního sektoru. Rozdíl mezi plošným opatřením a cílenými sankcemi proti konkrétním bankám je mimo jiné v tom, že omezené sankce umožňují mimo jiné nadále nakupovat v Rusku plyn. Někteří experti upozorňovali, že obchod s touto klíčovou komoditou v těchto dramatických hodinách neklesá, ale naopak se zvyšuje.

Existují i jiné argumenty v neprospěch vyřazení Ruska ze systému Swift - ten základní spočívá v nebezpečí, že tak Západ uspíší vznik alternativního, Čínou ovládaného systému a oslabí pozici dolaru jako základní světové měny. Debaty nicméně ukazují, že sankce jako nástroj proti vážně míněné vojenské agresi vedené nevyzpytatelným vůdcem mají, alespoň krátkodobě, pouze omezené možnosti.

Ukrajina se v pátek probudila do druhého dne, kdy vojensky zcela osamocena vzdoruje přesile nepřítele, jehož útok nevyprovokovala. Z rétoriky Vladimira Putina přitom vyplývá, že jeho cílem není „pouze“ sousední země, ale zásadní návrat evropského kontinentu do dob, kdy v něm Rusko mělo mnohem větší vliv a kdy jeho hranice ležely mnohem dále směrem na západ.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].