Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Komentáře

Informace nevynáším. Zahradil po kritice pozastavil činnost evropsko-čínské skupiny

Europoslanec odmítá, že by jeho skupina byla hlásnou troubou pekingské propagandy

Jan Zahradil v Bruselu, 2019 • Autor: ČTK
Jan Zahradil v Bruselu, 2019 • Autor: ČTK

Kontroverzní Skupina přátelství mezi EU a Čínou v Evropském parlamentu přestala existovat. Alespoň zatím. Její činnost pozastavil sám předseda, český europoslanec Jan Zahradil (ODS). Dlouholetý člen EP a zahraničněpolitický expert ODS tak reagoval na kritiku, jež se snesla na adresu jím vedené skupiny. Respektu řekl, že se snaží uchránit svoji “politickou kariéru i duševní zdraví”.

Neformální platforma sdružující vůči Číně vstřícné europoslance existuje na půdě EP už od roku 2006. Zahradil se stal jejím předsedou na podzim 2019. Poté, co se mu nepodařilo dostat do oficiální a velmi žádané delegace EP pro vztahy EU - Čína (Respekt o tom informoval v článku Zahradilův nový kanál) a poté, co její dlouholetý šéf neobhájil europoslanecký mandát na jaře téhož roku.

Skupina čítající dvě desítky poslanců z různých států - a jedna z řady obdobných neformálních platforem v EP - dlouho nepřitahovala pozornost širší veřejnosti. A koronavirová pandemie pak zcela zastavila její aktivity, mezi které patří cesty do Číny a setkávání s lidmi nějak spojenými s čínským byznysem, politikou a kulturou. Experti na Čínu však na uskupení upozorňovali jako na nástroj šíření čínské propagandy uvnitř EU, protože poslanci přicházeli do styku se zástupci různých čínských vlivových organizací v Evropě.

V Česku založený odborný sinologický server Sinopsis například jako první informoval, že Zahradilův asistent v EP je Číňan Kai Lin, který ustavení skupiny kdysi inicioval. Sinopsis upozornil, že kromě angažmá u Zahradila působí Kai Lin také jako „zahraniční manažer“ Sdružení čínského lidu pro přátelství s cizími zeměmi, což je orgán sloužící ke kontaktování zahraničních samospráv a podléhající čínské komunistické straně.

Z odborných kruhů do širšího povědomí přenesl Zahradilovu skupinu článek na vlivném evropském serveru Politico loni v listopadu. V EU tehdy vrcholilo dojednávání nové investiční dohody mezi Evropskou unií a Čínou - a řada lidí poukazovala na neformální platformu europoslanců jako na riziko pro EU.

Konkrétně měli mít Číňané elitní přístup k citlivým informacím - a tím výhodu při vyjednávání – právě přes Zahradila, který je také místopředsedou parlamentního výboru pro mezinárodní obchod, jenž byl do vyjednávání investiční dohody zapojen. Problematizoval se také zmíněný Zahradilův asistent a fakt, že cesty poslanců do Číny v minulosti organizoval a minimálně částečně platil Peking.

“Co mi paměť sahá, představuje Skupina přátel EU-Čína pro nás obtíž,” citoval server Politico sinologa a německého europoslance Reinharda Bütikofera, předsedu oficiální delegace EP pro vztahy s Čínou. Oficiální delegace je na rozdíl od neformální skupiny povinována dodržovat při komunikaci s Pekingem mandát daný pozicí EP vůči Číně.

Zahradil odmítl všechna nařčení z toho, že by jeho skupina byla hlásnou troubou čínské propagandy a stejně tak se ohradil proti tomu, že by přijala jakékoli dotace z Pekingu na svoji činnost. “Zásadně odmítám tato obvinění,” řekl Zahradil opakovaně médiím. Přesto se minulý měsíc v reakci na text v Politiku rozhodl pozastavit činnost Skupiny přátelství EU-Čína - a už o tom také oficiálně informoval vedení europarlamentu.

Sídlo Evropského parlamentu v Bruselu • Autor: Milan Jaroš
Sídlo Evropského parlamentu v Bruselu • Autor: Milan Jaroš

“Okolo Číny se rozjela agentománie, kdy každý, kdo Čínu hned nekritizuje, je nařčen z toho, že je agentem Pekingu. Já nechci riskovat politickou kariéru ani duševní zdraví a dopadnout jako pan Sabathil,” dodal český europoslanec. Narážel tím na případ německého euroúředníka Gerharda Sabathila, který byl obviněn z vynášení citlivých informací pro Čínu. Ačkoli od obvinění bylo později upuštěno, Sabathilova práce v EU skončila.

Zahradil se v politice pohybuje třicet let a je známý hroší kůží vůči kritice na svoji adresu v médiích. Případ čínské skupiny je ale podle něj jiný. “Když o mně někdo napíše, že jsem idiot a klausovec, je mi to jedno, protože to je názor. Pokud mě ale někdo nařkne, že vynáším informace Číňanům nebo si  nechávám za něco platit, je to obvinění z věcí, na které si dávám celý život pozor,” vysvětluje Zahradil.

Europoslanec se proto zároveň obrátil na vedení unijního sněmu, aby byla stanovena “jasná pravidla” pro činnost čínské a dalších neformálních skupin. Konkrétně  to, která instituce z dané země může být oficiálním partnerem skupiny, kdo bude moct zvát zainteresované europoslance na cesty a jestli bude možné takové akce sponzorovat. “Chci mít v této věci jistotu a možnost ochrany před útoky. Teprve poté činnost čínské skupiny rozmrazím,” tvrdí Zahradil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].