Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Francouzi „předběžně vyšetřují“  Babiše kvůli praní peněz

Expremiér už víc než rok dluží vysvětlení, proč kupoval své francouzské letovisko tak složitě

Andrej Babiš oznamuje kandidaturu na prezidenta • Autor: Milan Bureš
Andrej Babiš oznamuje kandidaturu na prezidenta • Autor: Milan Bureš

Francouzská finanční prokuratura (PNF) už skoro rok prověřuje Andreje Babiše a jeho nákupy nemovitostí přes offshorové firmy. Respektu to potvrdil náměstek PNF Antoine Jocteur-Monrozier v reakci na otázky, ve kterých měl objasnit dřívější zprávy médií o probíhajícím šetření.

„V reakci na vaši žádost mohu potvrdit, že po uveřejnění Pandora papers, v nichž ICIJ odhalilo realitní transakce ve Francii realizované Andrejem Babišem prostřednictvím offshorových společností, bylo v únoru 2022 zahájeno předběžné vyšetřování Národní finanční prokuraturou, a to v rámci trestní kvalifikace praní špinavých peněz v organizované skupině,“ uvedl Monrozier, který na pařížské prokuratuře zodpovídá za komunikaci s médii.

Nejde o převratnou novinku, podobné sdělení už Monrozier poskytl v prosinci Deníku N. O samotném vyšetřování předtím psal už loni v srpnu deník Le Monde, byť bez explicitního potvrzení ze strany příslušných úřadů. Z žádného z těchto zdrojů není stoprocentně jasné, čím se prokuratura přesně zabývá, to lze dovodit jen z informací uniklých v Pandora Papers, na které se Monrozier odvolává.

Dosud nebylo jasné ani to, jak může Babiš nyní v televizních debatách tvrdit, že o prověřování sám nic neví. Pokud nečte české či francouzské noviny, může to být skutečně pravda, protože oficiální cestou se na Babiše zatím opravdu nikdo neobrátil. „Vyšetřování pokračuje, i když v této fázi ještě neproběhlo žádné slyšení ani nebylo zasláno žádné předvolání hlavní dotčené osobě. Rád bych upozornil, že ve francouzském trestním systému nemusí být osoby, proti nimž je vedeno vyšetřování, o tom informovány, s výjimkou případů, kdy jsou předvolány k výslechu nebo zadrženy policií,“ uvádí Monrozier v písemných odpovědích pro Respekt.

O tom, co přesně je předmětem vyšetřování, není podle něj možné mluvit. Pokud ale říká, že vychází z informací zveřejněných v takzvaných Pandora Papers, lze si celý obrázek poskládat z nich. Pandora Papers je označení pro kauzu z podzimu 2021, kdy se Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) dostalo k milionům neveřejných dokumentů advokátních kanceláří pracujících v daňových rájích pro nejrůznější zámožné lidi. V Česku se tohoto pátrání účastnila novinářka Pavla Holcová a její tým ze serveru investigace.cz. Babišův případ podrobně popsala už v říjnu 2021.

Jde o schéma, které pro Babiše pomáhala před 12 lety vytvořit panamská právní kancelář Alcogal, z níž právě důvěrné dokumenty unikly. Jeho francouzští právníci objednali u Alcogal v roce 2009 založení řetězce tří firem, přes které pak Babiš pořídil svou rezidenci Château Bigaud na francouzském Azurovém pobřeží a další nemovitosti. Babiš přes tento řetězec – tedy přes Britské Panenské ostrovy, Spojené státy a Monako - poslal 15 milionů eur, místo aby domy koupil otevřeně a napřímo. Proč postupoval tak komplikovaně a tajemně, zůstává stále hlavní hádankou celého případu.

Babiš nejprve vložil peníze do první firmy na Britských Panenských ostrovech, ta je půjčila jiné firmě v USA. Obě byly napsané na Babiše, ale záznamy byly diskrétně uložené u právníků, nikoli ve veřejných registrech, takže bez úniku do Pandora Papers by se o nich nikdo nikdy nedozvěděl. Domy kupovala až třetí firma v Monaku, fungující jako dcera  americké společnosti. Na samotnou koupi si monacká firma vzala úvěr od francouzské banky - podobně jako kdyby si brala hypotéku. Po letech Babiš převedl monackou firmu i s domy na svou manželku a nakonec vše skončilo v české firmě SynBiol, která spravuje Babišův rodinný majetek a je součástí jeho svěřenských fondů.

Autor: ČTK/AP
Autor: ČTK/AP

Motiv, proč nákup proběhl tak, jak proběhl, Babiš zatím vysvětlil jen tím, že postupoval podle doporučení svých najatých odborníků. A že šlo o běžný postup. „Všechno bylo podle zákona. Já jsem to udělal podle toho, jak mi doporučila realitní kancelář,“ uvedl tehdejší premiér předloni v říjnu v předvolební debatě České televize.

O tom, že Babiš a jeho rodina v létě do francouzského domu jezdí, se vědělo už dříve. Ve městě Mougins provozoval již před vstupem do politiky luxusní restauraci, k níž se hlásil. Z bazénu u Château Bigaud premiér a jeho žena sdíleli v minulosti fotografie na Facebooku a Instagramu - a to i v době, kdy už byl Babiš ve vládě. Až do uveřejnění Pandora Papers ale nebylo zřejmé, že jde o rodinný majetek. Proč ho Babiš pořizoval přes tak složitý mechanismus a proč utrácel za právníky a za zřizování firem v několika zemích, je právě tím, co nejspíš francouzskou prokuraturu nyní zajímá.

Mohlo jít o to, aby Babiš nebyl vidět jako skutečný majitel. Jak ale napovídá už pojem „daňové ráje“, hlavním smyslem jejich existence je umožnit krácení daní, a to buď legální formou skrze šikovné kličkování příslušnými paragrafy, anebo formou nelegální skrze zatajování skutečných majetkových poměrů.

Jednou z cest, jak dům pořídit levněji, mohla být již zmíněná půjčka z jedné firmy do druhé. Nákupy luxusních nemovitostí ve Francii podléhají speciální dani, která je ale nižší, pokud je dům zatížen dluhem. Babiš sice v počáteční fázi půjčil peníze sám sobě přes dvě své offshorové firmy, o této skutečnosti by však francouzské úřady bez Pandora Papers nemusely vědět. Mohou tedy nakonec postup vyhodnotit jako účelovou operaci, aby nákup vypadal jako hypotéka a aby se tím na daních dalo ušetřit.

Dalším účelem, kterému daňové ráje často slouží, je legalizace a použití nezdaněných peněz. To Babiš od začátku vehementně popírá, k transakci prý použil své peníze, které předtím v Česku zdanil. „Odešly z české banky, byly zdaněné, byly to moje peníze a vrátily se do české banky,“ vysvětloval Babiš předloni v říjnu.

Zda mluví pravdu – a kdyby ano, tak zda tajuplnou transakcí neošidil francouzský stát na daních – by mělo být jasno, až prokuratura případ dotáhne. Kdy to bude, nelze nyní odhadnout.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].