EU schválí v půlce března novou vakcínu Janssen. Česko jí bude očkovat až o měsíc později
 
21A_jaros
Očkování na Praze 7 • Autor: Milan Jaroš

Evropská unie se může těšit na novou vakcínu. Všeobecně se předpokládá, že očkovací preparát od firmy Johnson & Johnson by mohla Evropská léková agentura (EMA) schválit v polovině března. Vakcína s názvem Janssen se očkuje jednou dávkou a Evropská komise má takových dávek zamluvených dvě stě milionů. Na Česko tak připadá celkem přes čtyři miliony dávek této vakcíny a její schválení je dvojnásob dobrá zpráva - tuzemská čísla se zatím nelepší a stát nedávno otevřel registrace lidem nad sedmdesát let a učitelům. Jinými slovy, každý den je drahý a každá ampulka se hodí.

Lidé si ale na vakcínu Janssen ještě počkají, do očkovacích míst se dostane až začátkem dubna nebo v polovině tohoto měsíce. Respektu to potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Milan Řepka. VZP jménem ostatních pojišťoven vybírá distributora - a podobně jako v případě vakcín Moderna a AstraZeneca bude takový výběr trvat tři až čtyři týdny. „Taková je empirie z předešlých řízení. Jako obecný rámec s možnou tolerancí plus jeden až 2 týdny se to dá brát jako předpoklad,“ uvedl mluvčí.

Reklama
Reklama

Lhůtu pro výběr kritizoval v úterním rozhovoru se serverem Seznam zprávy bývalý očkovací koordinátor Zdeněk Blahuta. „Jestli se ti distributoři budou vybírat takovým tempem, jak je vybírají zdravotní pojišťovny, tak budou problémy. No a bingo - u Moderny to bylo, myslím, několik dnů, kdy přijela první dodávka do Česka a nebyl ještě vybraný distributor, u AstraZenecy to trvalo ještě déle. A jsem přesvědčen, že u vakcíny Johnson & Johnson a u ostatních, které budou následovat, předvedou úplně to samé,“ řekl.

Čtěte také: Blahutův odchod ukázal, kdo reálně (ne)řídí očkování v Česku

Jeho slova se tak potvrzují. Podle mluvčího Řepky ale nemá pojišťovna žádnou možnost, jak výběr urychlit: „Rozhodující je stanovisko EMA. Teprve následně - po získání všech potřebných parametrů, které je nutné u každé konkrétní očkovací látky dodržet - lze reálně zahájit proces výběru distributora.“

Jediné, co pojišťovny v přípravách na distribuci vakcíny Janssen udělaly rychleji než u předchozích látek, je uzavření smlouvy o společném výběru distributora. V případě Moderny takovou smlouvu uzavřely v den, kdy EMA povolení vydala, v případě AstraZenecy tři dny předtím. Nyní takovou smlouvu uzavřely 23. února a týká se nejen vakcíny Janssen, ale i vakcín CureVac a Novavax, s jejichž schválením se počítá na duben.

V každém případě ale platí, že minimálně třítýdenní hledání firmy, která bude vakcínu Janssen rozvážet, začne až v momentu, kdy EMA vydá své rozhodnutí. „Je nutné respektovat zákonné podmínky,“ říká k tomu mluvčí Řepka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1292

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte