Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Česko po volbách: Fialovy velké oči, Zemanův nácvik, Babišův hlas navíc

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Andrej Babiš přijíždí do štábu ANO  • Autor: Milan Jaroš/Respekt
Andrej Babiš přijíždí do štábu ANO • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Program už se rodí

Lídři pěti stran vznikající vládní koalice dělají první pokroky v psaní programu a vše probíhá podle očekávání – ukazuje se, že všechno se do programu nevejde. Jednotlivé strany jsou za to vzhledem k děravé státní pokladně možná nakonec i rády. Podle dokumentu, který se podařilo získat České televizi a který by měl zachycovat průběžný stav programových jednání, pětikoalice směřuje k závazku, že bude snižovat schodek veřejných financí v řádu „desítek miliard ročně“ (ještě nedávno se pro příští rok mluvilo o více než sto miliardách) a že se po celé čtyři roky nebudou zvyšovat dvě hlavní daně, tedy daň z příjmu ani DPH. Do programu by se podle ČT mohlo vejít také každoroční zvyšování slevy na poplatníka o inflaci, ale tím konsensus pomalu končí. S dalšími ekonomickými nápady z kampaně už je to nahnuté – třeba s avizovaným snížením sociálního pojištění pro firmy, nulovými daněmi pro rodiče tří a více dětí anebo s nižším pojistným u menších výdělků.

Potvrzuje se, co bylo koneckonců před volbami zjevné – a sice že hlavně koalice SPOLU měla před volbami v programu ohledně snižování dluhů a daní velké oči. Petr Fiala se svého času ve sněmovně vysmíval Bohuslavu Sobotkovi za jeho legendární výrok z roku 2003, kdy vláda vedená ČSSD odepsala po volbách řadu slibů s odůvodněním, že „nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí“. Brzy se nějaká parafráze na tuto omluvu bude Fialovi hodit.

Jak pomoci s energiemi? 

O jeden jednací bod navíc se při koaličních jednáních postarala současná energetická krize a stoupající účty za elektřinu a plyn. Jak píšeme v aktuálním papírovém Respektu, zákazníkům Bohemia Energy a dalších padlých firem můžou měsíční platby za energie už před Vánoci vystřelit několikanásobně, což pro mnoho chudších rodin a seniorských domácností bude představovat neřešitelnou situaci. Rušení DPH u energií, jak o něm mluví Andrej Babiš, považuje pětikoalice za příliš nákladné a málo adresné řešení, což dává smysl – stát by pomáhal trochu všem, ale těm, kteří pomoc opravdu potřebují, je 21procentní úspora při násobném zdražení málo platná. Lídři budoucí vlády slibují, že přijdou s alternativní záchrannou sítí, zatím ale moc nepokročili.

„My ještě nejsme ve vládě, nemáme k dispozici aparáty ministerstev a současně připravujeme společný program. Nějaké nápady máme, ale musíme to nejdřív doladit mezi sebou,“ řekl k této věci minulý týden Respektu místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Mezi navrhované nápady podle našich zjištění patří – zatím v rovině brainstormingu – pomoc rovnou přes dodavatele, případně cosi jako generální pardon umožňující odložení platby záloh, nebo zkopírování rakouského „klimatického bonusu“, aby stát občanům ulevil s platbami za energie z peněz vybraných na emisních povolenkách.

Němci na to jdou jinak

Tvorba nového vládního programu zaměstnává po nedávných volbách také vítězné strany v Německu. Jak ale naznačuje v komentářové rubrice Respektu kolega Tomáš Lindner, když dva dělají totéž, není to totéž. Nastupující kancléř Olaf Scholz slibuje Německu „největší průmyslovou modernizaci za sto let“ a v programu se nijak nebrzdí, naopak. „I při střízlivějším pohledu je vidět, že jednání probíhá jinak, než bývá běžné, bez vzájemného obrušování hran ve jménu nejmenšího společného jmenovatele. Cílem je oproti tomu umožnit všem partnerům blýsknout se před svými voliči,“ píše Tomáš a přidává i pár konkrétních bodů, jako je ekologická modernizace za 50 miliard eur, volební právo od 16 let, možná legalizace marihuany nebo nový přistěhovalecký zákon, který po kanadském vzoru usnadní imigraci pracovníků ze zemí mimo EU. Sice visí ve vzduchu velká otázka, jak výdajové priority zaplatit, když kvůli tlaku FDP nemají růst daně ani dluhy, ale v Německu je prý „nálada taková, že málokdo pochybuje o úspěchu“.

Zeman nacvičoval

S novou zajímavostí o zdravotním stavu Miloše Zemana – a zacházení s ním – přišly nedělní Otázky Václava Moravce. S odvoláním na své dva nezávislé zdroje Moravec v pořadu uvedl, že před návštěvou předsedy sněmovny Radka Vondráčka a před podepsáním listiny svolávající novou sněmovnu ošetřovatelka s nemocným prezidentem podpis nacvičovala a že natáčení aktu probíhalo v nemocničním pokoji tak, aby na něm hlava státu vypadala co nejlépe. Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pořadu uvedl, že horní komora parlamentu by měla o přesunu pravomocí prezidenta na další ústavní činitele hlasovat 9. listopadu, ale ještě předtím si vyžádá novou lékařskou zprávu od nemocnice. O všem podstatném, co je o Zemanově stavu – a o počínání jeho nejbližších spolupracovníků – potřeba vědět, podrobně referujeme v obálkovém tématu „Všichni prezidentovi muži“.

Má Babiš o hlas navíc?

Koalice Pirátů a STAN v pátek oznámila, že vznáší stížnost u Nejvyššího správního soudu na výklad volebního zákona. Strany mají za to, že ministerstvo vnitra uplatnilo chybný přepočet a třetí politické uskupení na pásce by mělo mít o jeden mandát víc, tedy celkem 38 poslanců. „Podali jsme návrh na vyslovení neplatnosti volby kandidátů. Jsme přesvědčeni, že volební komise si vyložila pravidla volebního zákona tak, že namísto korekce výsledků přidělení mandátů v 1. skrutiniu se ve 2. skrutiniu rozdíly naopak prohloubily. Náš výpočet ANO 71, Piráti a STAN 38,“ napsal na Twitter místopředseda STAN Věslav Michalik. To by znamenalo přesun jednoho křesla od ANO. Jak velké jsou šance na úspěch, lze vzhledem k čerstvosti volebních pravidel těžko posoudit; jasno by každopádně mělo být maximálně v řádu týdnů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].