Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko po volbách: Vyšší daně, dražší pivo, menší slevy

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Některé daně nakonec přece jen stoupnou

V nedělní diskusi na CNN Prima News to zmínil místopředseda vlády a šéf lidovců Marian Jurečka. „Je možné, že v některých daních dojde k valorizaci – spotřební daně, daně z tabáku, alkoholu, hazardu. V principu je na tom v koalici shoda,“ uvedl ministr. Další detaily nesdělil, ale i tak jde o jeden z prvních konstruktivnějších návrhů, jak chce Fialova vláda splnit jeden ze svých prvních velkých slibů – a sice během ledna dát dohromady taková opatření, aby se bilance letošního státního rozpočtu vylepšila o 80 miliard korun.

U tabákových výrobků bude mít vláda snazší pozici ve dvou věcech. Za prvé pro rok 2023 už je zvýšení nachystáno v rámci posledního a největšího ze tří již schválených kroků. Na dani z tabákových výrobků se tak už v rozpočtovém výhledu Babišovy vlády pro rok 2023 počítalo s růstem příjmů na 75 miliard z letošních 69 miliard. Za druhé už Evropská komise chystá revizi příslušné směrnice, která je víc než deset let stará a „už ztrácí efekt na omezení spotřeby“. Případné další zdražení tabáku (nebo elektronických cigaret, na které se doposud legislativa tolik nesoustředila) tak bude na koho svést. V každém případě nicméně půjde jen o jednotky miliard.

Zdraží i pivo? 

Pokud Jurečka hovoří také o alkoholu, mohlo by teoreticky dojít i na DPH u piva. Nikdo z ministrů o tom takto konkrétně nemluví, ale když Andrej Babiš v rámci zavádění EET chtěl hospodám dopřát úlevu, zdanění piva snížil a tehdejší opozice to kritizovala. Pivo je dnes v Česku zdaněno třemi různými sazbami DPH podle způsobu konzumace - předloni bylo toto opatření vyhlášeno za Absurditu roku. Točené pivo v hospodě je zatíženo jen desetiprocentní sazbou, tedy méně než většina běžných potravin.

Slevy na jízdné budou menší

Tento týden by měla vláda probírat další z mála rozpočtových opatření, o kterých už se ví, a sice snížení slev na jízdné pro seniory a studenty. Ti od roku 2018 platí ve vlacích a autobusech jen 25 procent běžného jízdného. Ministr dopravy Martin Kupka nyní podle informací České televize pracuje s dvěma variantami slev na úrovni 40, nebo 50 procent. Změna by mohla začít platit už od poloviny letošního roku. I v tomto případě ale půjde jen o jednotky miliard. Aktuální návrh státního rozpočtu počítá letos na slevy s částkou 2,5 miliardy, byť loni se projezdily miliardy čtyři - a to na jaře platila covidová omezení pohybu.

Záhada s dotacemi

Dalším zdrojem peněz, a to už v letošním roce, má být dosud neupřesněné proškrtání dotací. Aktuální vývoj v nejvíce dotovaném sektoru – zemědělství – ale ukazuje, že vůle k velkým změnám může snadno narazit. V případě zemědělství si Fialova vláda nejdříve napsala do programového prohlášení slib zastropovat dotace pro největší agropodniky, ale minulý týden – čtyři dny po zveřejnění programu – už z tohoto záměru vycouvala. Záměr vypadal logicky jako snaha uzavřít éru agrobarona Andreje Babiše a přibrzdění dosavadních štědrých podpor průmyslovému zemědělství by mělo smysl i v zájmu zdraví krajiny. Strop ale nakonec bude jen u takzvaných investičních dotací, kde existoval i nyní, nově se jen sníží.

U důležitějších přímých plateb bude místo stropů zavedeno od roku 2023 zvýhodnění pro prvních 150 hektarů každé farmy, větší i menší. Nový režim se má tento týden projednávat ve sněmovním výboru pro zemědělství a malí farmáři doufají, že ho ještě zvrátí. "Výsledek hodnotíme určitě jako krok správným směrem, ale spokojeni být nemůžeme. Určitě budeme tlačit na to, aby se naplnily všechny sliby,“ řekl Respektu k balíku změn Jaroslav Šebek, šéf Asociace soukromého zemědělství ČR, která menší farmáře sdružuje. Nutno ovšem dodat, že v této kategorii nejde o rozpočtové úspory, jen o rozdělení balíku unijních peněz, který je fixně dán až do roku 2027 na 21 miliard korun ročně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].