0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda5. 9. 20234 minuty

Boj o Hrad. Kancléřka Vohralíková se zaklesla do mluvčí prezidenta a šéfky jeho kabinetu

Dvě blízké spolupracovnice Petra Pavla z dob kampaně přišly o funkci, ale tím spory nekončí

Za časů kampaně: Petr Pavel a jeho mluvčí • Autor: Milan Jaroš

Lidé kolem prezidenta Petra Pavla již delší dobu nefungují jako tým, který táhne za jeden provaz. Spory nyní poprvé veřejně vybublaly na povrch, když Hrad oznámil, že na pozici ředitelky kabinetu prezidenta končí Linda Jozwiak Kopecká, která působila po Pavlově boku od začátku volební kampaně a byla dlouho jeho blízkou spolupracovnicí. Markéta Řeháková, která rovněž přišla do prezidentské kanceláře z volebního týmu, pak ztratila funkci ředitelky odboru komunikace. U prezidenta sice nadále zůstává jako tisková mluvčí, ale znamená to mocenské oslabení její pozice.

Kancléřka Jana Vohralíková změny v případě Řehákové vysvětlila tím, že “rozhodla o rozdělení pracovní pozice tisková mluvčí prezidenta republiky a ředitelka odboru komunikace na dvě samostatné pracovní pozice“ a že „důvodem přijatých změn je aktuálně velké množství vykonávané agendy spojené s vysokým pracovním vytížením současné ředitelky odboru komunikace. U Kopecké pak zdůvodnění Hradu zní, že “součástí rozhodnutí bylo i přihlédnutí k jiné pracovní nabídce mimo Kancelář prezidenta republiky“.  

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Změny jsou však zejména výsledkem jejich dlouhodobého konfliktu s kancléřkou, jehož věcná podstata přitom není úplně zřejmá. Jmenované reprezentují dvě skupiny, které spolu soupeří. První tvoří právě Pavlovi lidé z dob kampaně, druhou kancléřka Vohralíková a ti, které si přivedla. Navíc má nyní pod sebou několik set podřízených a skrze ně může mít i velký přehled o hradním dění. 

Neshody se táhnou již od března, kdy Pavel nastoupil do funkce. Jedním z úkolů Vohralíkové bylo oba týmy - starý i nový - sladit, ale to se zatím evidentně nedaří. Mezi úředníky Hradu se často mluví o tom, že kancléřka chce kolem prezidenta vybudovat tým složený hlavně ze svých blízkých, a mít tak na prezidenta větší vliv než doposud. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc