0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda5. 8. 20237 minut

Alexandr Eret soudci Fremrovi: Při ucházení se o post ústavního soudce jste vědomě a opakovaně lhal

Odsouzený z případu Olšanských hřbitovů napsal otevřený dopis, ve kterém popisuje tehdejší proces a roli soudce Roberta Fremra

Petr Pavel a Robert Fremr v Senátu. • Autor: Profimedia.cz

Alexandr Eret, který byl v roce 1988 ve zpolitizovaném případu známém pod názvem “Olšanské hřbitovy” odsouzen k šesti a půl letům vězení po vynuceném přiznání Státní bezpečností k činům, které nespáchal, reaguje odmítavě na obhajobu soudce Roberta Fremra před Senátem. Ten tento týden při své kandidatuře na Ústavní soud před senátory argumentoval, že neměl tušení o zapojení StB. Kdyby se ukázalo, že ano, zřejmě by se ústavním soudcem nestal. Těsnou většinu Senátu nakonec přesvědčil.

“Nezákonné praktiky jsme neodhalili. Vyvolává to ve mně hořký pocit, vyslovil jsem svou upřímnou lítost," uvedl Fremr s tím, že se o zmanipulování obžaloby ze strany StB dozvěděl teprve nedávno. K odsouzení tří chlapců včetně Ereta mimo jiné pro vandalismus za ničení pomníků sovětských vojáků na Olšanských hřbitovech podle něj dospěl na základě jejich doznání a znaleckých posudků. "Já a náš senát jsme se vědomě porušení zákona nedopustili,” řekl.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Eret, který v současné době žije v Rakousku, v reakci na Fremrovu argumentaci sepsal soudci otevřený dopis. Fremra v něm obviňuje ze lži. “V průběhu Vašeho ucházení se o post ústavního soudce jste vědomě a opakovaně lhal. Ano, lhal jste Senátu parlamentu České Republiky vědomě a opakovaně. Vědomě, protože Vám na základě Vašich informací před zahájením procesu 13. června 1988 bylo známo, že případ vyšetřovala Státní bezpečnost a v průběhu hlavního líčení, které trvalo až do 7. července 1988, jste byl obžalovanými několikrát, ale i přinejmenším jedním svědkem upozorněn na to, že výpovědi z přípravného řízení, to jest z protokolů ve vyšetřovacích spisech StB, neodpovídají pravdě, jelikož jsou svévolnými formulacemi vyšetřovatelů StB, obsahově manipulované popř. přímo vynucené vyšetřovateli StB,” píše Eret v dopise.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc