Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Soudcovská minulost

Alexandr Eret soudci Fremrovi: Při ucházení se o post ústavního soudce jste vědomě a opakovaně lhal

Odsouzený z případu Olšanských hřbitovů napsal otevřený dopis, ve kterém popisuje tehdejší proces a roli soudce Roberta Fremra

Petr Pavel a Robert Fremr v Senátu. • Autor: Profimedia.cz
Petr Pavel a Robert Fremr v Senátu. • Autor: Profimedia.cz

Alexandr Eret, který byl v roce 1988 ve zpolitizovaném případu známém pod názvem “Olšanské hřbitovy” odsouzen k šesti a půl letům vězení po vynuceném přiznání Státní bezpečností k činům, které nespáchal, reaguje odmítavě na obhajobu soudce Roberta Fremra před Senátem. Ten tento týden při své kandidatuře na Ústavní soud před senátory argumentoval, že neměl tušení o zapojení StB. Kdyby se ukázalo, že ano, zřejmě by se ústavním soudcem nestal. Těsnou většinu Senátu nakonec přesvědčil.

“Nezákonné praktiky jsme neodhalili. Vyvolává to ve mně hořký pocit, vyslovil jsem svou upřímnou lítost," uvedl Fremr s tím, že se o zmanipulování obžaloby ze strany StB dozvěděl teprve nedávno. K odsouzení tří chlapců včetně Ereta mimo jiné pro vandalismus za ničení pomníků sovětských vojáků na Olšanských hřbitovech podle něj dospěl na základě jejich doznání a znaleckých posudků. "Já a náš senát jsme se vědomě porušení zákona nedopustili,” řekl.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].