Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Za plotem

Zákaz prostituce nikomu nepomůže

Ženské skupiny bojují v Bruselu za celoevropský zákaz prostituce. Smysl ale dává spíš její legalizace.

V Německu už 11 let legální • Autor: Milan Jaroš
V Německu už 11 let legální • Autor: Milan Jaroš

Přes dvě stě skupin bojujících za práva žen lobovalo minulý týden v Bruselu za zákaz prostituce. Poslance Evropského parlamentu se snažily přesvědčit, aby schválili zákon, který by nejstarší řemeslo na celém území Unie zakázal. Prostitutkám a prostitutům by ale pomazané hlavy více pomohly, kdyby usilovaly o jejich plnou legalizaci.

„Prostituce je formou násilí, překážkou k genderové rovnoprávnosti a otevřenou branou pro rozvoj organizovaného zločinu,“ řekla BBC Pierrette Pape, mluvčí Evropské ženské lobby, která kampaň vede.

Proti takovému tvrzení nelze nic namítat, požadavek neziskovek však zcela popírá skutečnost, že prostituce tu vždy byla, je a  bude. Věřit, že někdy zmizí, považuji za značně naivní.

Hlavním argumentem lobbistek je ochrana důstojnosti a bezpečí nevěstek. Oficiální zákaz jejich živnosti by ale naopak vedl k zašlapání této profese do hlubokého podsvětí, kde by se daly jejich životní podmínky kontrolovat ještě hůř než teď.

Zatímco v Česku funguje prostituce v podivné šedé zóně, kdy je sice oficiálně zakázána, ale každý - včetně policie- o ní ví, v Německu, Rakousku nebo Holandsku je plně legální.

„Většině našich klientek to pomohlo, zbavily se závislosti na pasácích, nemusí se bát stát na ulici (byť jsou místa, kde smějí sex nabízet, omezena například na určitou minimální vzdálenost od škol),“ komentuje jedenáct let starý zákon, která z prostituce udělal v Německu legální živnost, Johanna Lešniaková, sociální pracovnice, která v Berlíně dlouhodobě pracuje s prostitutkami v organizaci Hydra. Zároveň je takto možné lépe hlídat přenos pohlavních nemocí – výměnou za legalitu jsou zpravidla prostitutky povinny chodit na zdravotní prohlídky.

„Legální prostitutky“ průběžně platí daně, sociální pojištění apod. a chodí na povinné pravidelné zdravotní prohlídky. Když ale onemocní, odejdou na mateřskou nebo do důchodu, dostanou od státu také normální kontrolu. V některých městech (například v Kolíně nad Rýnem) si zase kupují denní povolenky – v Kolíně dokonce rovnou z automatu.

Příliš prudérní Česko

Téma prostituce sleduji už několik let a ještě jsem nepotkala prostitutku, která by si s legalizací této profese spojovala zvýšení násilí nebo genderové nerovnosti – právě naopak.

V Česku ale zatím veškeré snahy o prosazení legalizace nejstaršího řemesla ztroskotaly. „Většina lidí ve sněmovně je příliš prudérní na to si přiznat, že prostituce tu vždycky bude, a že tím, že její status právně jasně pojmenujeme a začneme ji regulovat, můžeme všem zúčastněným jedině pomoci,“ zdůvodňoval v článku Dorazí sem daň ze sexu? vleklý neúspěch poslanec Jiří Šulc (ODS), který se snažil legální regulovanou prostituci spolu se stranickými kolegy Blažkem a Řápkovou prosadit.

Nejsilněji teď o legalizaci prostituce usilují praští radní, zákon o ní se prý chystají projednat začátkem příštího roku a potom ho předložit sněmovně.

Studii radnice Kolína nad Rýnem k 10 letům legální prostituce v jejich městě najdete zde.

Zajímavé informace o českých prostitutkách lze potom najít ve výroční zprávě Rozkoše bez rizika, neziskovky, která se pomocí sexuálním pracovníkům dlouhodobě zabývá. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].