Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Za plotem

Poznámky k soudu s britským "sprejerem"

Vickery vyvázl s podmínkou. Vyšetřování, zda byl policií šikanován, ale pokračuje

Ve středu Brně proběhl soud s Britem Albertem Vickerym, který na podzim napsal na radnici „Save the opera! Save the ballet! Get angry!“, jako protest proti plánu zavřít zdejší operu. Třiašedesátiletý rebel byl tehdy zadržen a skončil na policejní služebně, kde měl udeřit policistku, hajlovat a dost možná být potom sám zbit skupinou policistů. Vickery vyvázl s podmínkou, vyšetřování jeho zadržení ale pokračuje – a sledovat, zda nepůjde o další ze série nedošetřených případů policejní šikany, o níž psal Jarda Spurný v tomto článku, bude více než zajímavé.

Vickery, který žije v Česku 13 let, má v Brně rozporuplnou pověst - několik let učil angličtinu na Biskupském gymnáziu, jak se píše v jeho posudku, byl mezi žáky oblíben, mnozí ho ostatně přišli podpořit i na včerejší soud. Místní, co ho osobně znali, na druhou stranu hovoří o jeho výbušné povaze a problémech s alkoholem. Je také podezřelý z minimálně tří dalších napadení jiné osoby. Až do loňského října byl pro Brňany vlastně ne moc známým podivínem.

To se ale změnilo, když na podzim radnice oznámila, že se musí šetřit, a kromě omezení zdrojů pro příspěvkové organizace nadnesla záměr zavřít zdejší operu. Následovalo několik protestních akcí, od početné demonstrace přes „recitování kanálům“ - o problému psal i Honza Vitvar zde.

Vickery se rozhodl protestovat po svém a s černým fixem vyrazil k budově zdejší radnice a na zářivou béžovou fasádu začal psát zmiňovaný nápis. Třikrát ho policisté zastavili, než se k radnici vrátil počtvrté, byl opět přistižen, a odvezen na celu. O tom, co se dělo dál, panují jen spekulace – podle policistů se Brit bránil umístění do cely tak, že udeřil sloužící policistku, poplival podlahu a svůj kabát a začal hajlovat. Za toto chování plus poškození zdi radnice také včera dostal podmínku. On sám sice hajlování vysvětluje tak, že fašismus nijak nepropagoval, ale snažil se tak policistům říci, co si o nich myslí – tedy že postupují v rozporu s demokratickými lidskými právy. Hrozila mu ale horní sazba až šest let a vyhoštění, takže potud může být Vickery v podstatě spokojen.

Vyšetřování toho, co se dělo poté, co policistku udeřil, nicméně pokračuje na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Podle obžaloby i výpovědí policistů použili přítomní policisté „přiměřené hmaty a chvaty potřebné k pacifikaci zadrženého“. Vickery, který byl kvůli jednomu nápisu a škodě v hodnotě 7 tisíc korun propuštěn až po téměř 70 hodinách, svůj pobyt v cele líčí trochu jinak: „Nedovolili mi kontaktovat právníka, nedostal jsem 12 hodin napít a odmítali mě pustit na toaletu. Když jsem se po 12 hodinách bránil návratu do cely z výslechové místnosti, začali mě v přesile bít, nutili mě jít ve dřepu se svázanýma rukama ze schodů a potom mě dali v autě hlavu na podlahu a bili mě dál, píše v příloze k protokolu o zadržení.

„V celé té skupině policistů se nenašel ani jeden, který by se mě zastal, ani jeden kolegům neřekl, ať mě přestanou bít. Byl jsem zadržen už i v Saúdské Arábii nebo Ugandě, tak brutálně jako v Brně se ke mně ale policisté nikde nechovali,“ říká Brit do telefonu.

Vzhledem k chybějícímu záznamu je dění v cele jen tvrzením proti tvrzení. Háček je ale v tom, že tím, že jeho kolegové Vickeryho zbili, se mi osobně chlubil i příslušník státní policie, který pracuje na stejné služebně. „Řekl si o to tou pěstí té policistce, prostě ji tím bitím pomstili. A dopadl ještě dobře, kdyby tam byla jiná šichta, skončí hůř,“ chvástal se mi do očí policista. Osobně bití přítomen nebyl a včera u soudu svá slova popřel, takže se pohybujeme samozřejmě jen v rovině spekulací, ale to, jak mi incident líčil, se až nápadně podobá tomu, jak je zaznamenán Vickerym.

Jednání policistů v těchto dnech zkoumá policejní inspekce. Výsledek lze jen těžko předvídat. Jak ale píše Jarda Spurný, „zápisy i kontroly takových případů jsou podle několika důvěryhodných policejních zdrojů prováděny tak, aby to vždy vypadalo, že policista byl v právu. Podle našich informací je sto procent těchto policejních zákroků vyhodnoceno jako oprávněných.“ K „objektivitě“ by inspekci mohlo do budoucna napomoci třeba povinný záznam snímání cely zadrženého – kdyby se i ve Vickeryho případě záznam zachoval, nemuselo by se dnes o přesném průběhu jeho zadržení spekulovat. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].