Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Za plotem

Pouliční knihovna 1.0

První venkovní knihovna v Česku testuje náš respekt k veřejnému prostoru

Před pár lety jsem při nočních toulkách Berlínem narazila na prapodivnou skříň. Béžová almara zářila mezi stromky poblíž Alexanderplatz. Na jejích policích se tiskl ohmataný Superman k německým harlekýnkám i půl století staré encyklopedii. K tomu všemu připojena malá cedulka, že knihy jsou k dispozici komukoliv, kdo o ně projeví zájem, a stejně tak je zde možno přebytečné domácí zásoby odložit. Celá ulice jakoby rázem zdomácněla, těch pár knížek ji neuvěřitelně oživovalo. „To by v Česku asi nešlo,“ povzdechla jsem si tehdy, při vzpomínce na to, jak doma každý rok pořád dokola doplňujeme adventní věnec, než se zloději konečně nasytí a ozdobu nám na vrátkách nechají.

DSC 0498 • Autor: Respekt
DSC 0498 • Autor: Respekt

Jestli „by to šlo“ se teď rozhodli zkusit na pražských Dejvicích. Na Náměstí Svobody, kousek od pražského „Kulaťáku“, Praha 6 před týdnem zprovoznila první pouliční knihovnu v Česku. Asi dva metry vysoká nerezová skříň si sebevědomě trůní mezi stromky a lavičkami a dnes ráno v sobě skrývala svazky od Dickense, Dostojevského i knihy v němčině i francouzštině. Knihovnu tu před týdnem zprovoznila starostka Prahy 6, kterou prý inspirovala podobná skříňka v sesterském německém městě Bayreuthu. „Líbilo se mi, jak tam kolem ní lidé posedávají na lavičkách a čtou si,“ řekla starostka Marie Kousalíková České televizi.

DSC 0500 • Autor: Respekt
DSC 0500 • Autor: Respekt

Svazky se tam zatím vcelku čile střídají - příběh legionáře a lehčí zábavné čtivo pro dámy, které jsem tam včera zkusmo vložila, do rána zmizely a nahradila je sbírka pohádek. Co ale moc dlouho nevydrželo, jsou skleněné dveře. Trvalo přesně šest dní, než je jakýsi vandal rozbil na střepy.

„Knihovnu zatím nesledují žádné kamery. Doufáme, že lidi pochopí, že jde o dobře míněnou snahu trošku oživit veřejný prostor a nikdo ji už poškozovat nebude. Kdyby se to ale mělo opakovat, namíříme na ni jednu z bezpečnostních kamer,“ říká mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

V Česku funguje řada dalších míst, kde je možné si knihy vzít a odevzdat – směnné police jsou v řadě hostelů, obdobný regál má i kavárna Nové scény Národního divadla. Dejvický pokus je ale prvním, který se odehrává přímo venku, na ulici. Vydrží? Já osobně držím pěsti, aby to tak bylo… zútulňuje jinak nevýrazné náměstí a člověk má pocit, jako by si bral kousek obýváku s sebou na ulici.

Dejvická skříň stála sto tisíc korun - je celá z nerezu. Příklady podobných projektů ze zahraničí ale ukazují, že to může jít i mnohem levněji.

Tu je například „stromová“ knihovna z Huefingenu v německém Bádensku-Württembersku:

wikipedia • Autor: Respekt
wikipedia • Autor: Respekt

 

Tu knihovna – telefonní budka z Bruehlu v Severním Porýní – Vestfálsku:

budka • Autor: Respekt
budka • Autor: Respekt

A tu knihovna - vyřazená almara-  z dolnosaského Alfeldu:

stara skrin • Autor: Respekt
stara skrin • Autor: Respekt

 

 

Zdroj fotografií knihoven ze zahraničí:

http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_%C3%B6ffentlicher_B%C3%BCcherschr%C3%A4nke#Schweiz

Fotografie dejvické knihovny: Lucie Kavanová

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].