Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Wow, cool blog

Módní svět zažívá právě „demokratizaci módních mol“. O tom, co se nosí, už nerozhodují vlivné značky, ale lidé sami. Nejvíce ze všech módní blogeři.

Sandra Leopardová
Sandra Leopardová

Adéla Bartlová přijela zrovna z Brna do Prahy. Jen na jedno odpoledne, na nákup látky na svatební šaty. Vůči šatům, které nabízejí půjčovny, má totiž dost zásadní výhrady: „Připravte si mixéry, budeme dělat šlehačku! Našlehané svatební a společenské šaty jsou nesmrtelný trend, který zřejmě přežije i atomovou válku,“ takhle je popsala na svém blogu Módní peklo (modnipeklo.cz), kde vyjadřuje své „kritické, nekorektní a netolerantní názory, podávané jízlivě a bez obalu“. Adéla Bartlová alias Ada pracuje jako překladatelka, ale móda ji baví a blog je způsob, jak se k ní vyjádřit, třeba i dost sžíravě. „Sem tam si při tom samozřejmě přeléčím nějaký komplex. Protože sama nejsem dokonalá a strašlivě mě to rozčiluje. Moje představa ideálního světa vypadá jinak a nedám pokoj, dokud ho nepředělám.“

Nový svět šatů
Módní blogeři skutečně předělávají svět, přinejmenším svět módy. „Dřív se o módě dozvídali lidé jenom z módních časopisů, teď mají k dispozici desítky blogů. K módě se může vyjádřit každý, je mnohem demokratičtější,“ myslí si Antje Schünemannová, která se zabývá vývojem módy v německé agentuře Trendbüro.

Blogeři získali v módním světě různé role. Zaprvé, stali se komentátory módního světa: „Když v novinách potřebovali nějaké vyjádření k módě, ptali se vždycky redaktorek z Vogue. A teď se zeptají blogerů,“ vystihuje to Elke Gieseová, která mnoho let zkoumala a předpovídala módní trendy pro Deutsche Mode Institut, organizaci sdružující německé oděvní firmy.

Celý článek si můžete přečíst v novém čísle Respektu 18/2011, které vyjde v pondělí 2. 5. 2011.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].