0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Z nového čísla8. 10. 20103 minuty

Vodní svět Mars

Na Marsu existuje i v současnosti kapalná voda. Tento úplně nový a překvapivý poznatek o našem vesmírném sousedovi ohlásili vědci na Mezinárodním astronautickém kongresu, který se koncem září uskutečnil v Praze.

Návštěvník z jiné planety. (Mars Phoenix v grafické ilustraci NASA) • Autor: Respekt

V pondělí 27. září Český rozhlas hlásil, že na Mezinárodním astronautickém kongresu, který právě začíná v Praze, bude možná oznámeno přibližné datum expedice k Marsu. Plánů, kdy na Mars letět, jsme sice v minulosti vyslechli již mnoho, přesto by takové vyhlášení mělo na mnohé zastánce pilotovaných letů do kosmu elektrizující účinek. Že by se poté, co prezident Obama začátkem roku zrušil podstatnou část americké kosmonautiky, věci překvapivě daly do pohybu? Pražský kongres, na nějž dorazily z celého světa stovky vědců, techniků, manažerů a dalších lidí pohybujících se kolem letů do vesmíru, by mohl představovat vhodné jeviště pro takovou zprávu.

Byla to však planá naděje. Na úvodním zasedání, jehož se účastnili šéfové kosmických agentur Spojených států, Ruska, Evropy a dalších zemí, nic konkrétního nezaznělo. O den později se na pódiu jednoho ze sálů pražského Kongresového centra setkal šéf NASA Charles Bolden se svým evropským protějškem Jeanem-Jacquesem Dordainem, ředitelem Evropské kosmické agentury (ESA). Kdo očekával jiskřivou diskusi či alespoň matné upřesnění budoucích plánů, odcházel zklamán. Převládaly vzletné fráze o důležitosti mezinárodní spolupráce a nutnosti angažovat v kosmickém výzkumu mladé talenty.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Diváci v poloprázdném hledišti museli své otázky psát na papír a odevzdávat je organizátorům, kteří si je přečetli a na pódium pustili jen některé. Otázka Respektu ohledně pilotované expedice k rudé planetě zelenou nedostala, na rozdíl od strhujících dotazů typu „co vás přivedlo ke kosmonautice“ a „co byste poradili mladým lidem“.

Očekávat konkrétní datum expedice k Marsu bylo možná poněkud naivní. Během uplynulých měsíců se v americké kosmonautice otřásly celé kontinenty a v době, kdy astronautický kongres začínal, nebylo jistého vůbec nic: čekalo se totiž na rozhodnutí úplně jiného kongresu – zákonodárného sboru Spojených států, který schvaloval rozpočet na příští rok a s ním i budoucí plány NASA (k tomu, jak to dopadlo, se ještě dostaneme). Diskuse o budoucnosti by však byla zajímavá, mohla alespoň přinést vhled do myšlení dvou nejmocnějších manažerů kosmonautiky. Bohužel nepřinesla. To ale neznamená, že se na kongresu vůbec nic zajímavého nedělo.

Celý článek si můžete přečíst v novém čísle Respekt 41/2010, který vychází v pondělí 11. 10. 2010. Rozhovor s Vadimem Gučšinem si můžete přečíst ve sloupku Martina Uhlíře.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].