0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Z nového čísla10. 4. 20113 minuty

Šaría u McDonalda

Zpráva ze země, kde sen arabských revolucionářů vládne už teď

  • Autor: Globe Media /  Reuters

Ten mladík v dlouhé bílé sutaně je viditelně zaskočen – sem, do nápadné budovy na periferii indonéské metropole Jakarta, prý cizinci nechodí. „Počkejte, prosím, venku, najdu někoho, kdo se vám bude věnovat,“ usmívá se, jako by ani nebyl členem organizace, která si vypalováním kostelů a zabíjením jinověrců vynucuje dodržování ortodoxního muslimského práva šaría. Vřelé přivítání vzbuzuje naději, že se o mocné Frontě obránců islámu (FPI), označované dnes za hlavní sílu „talibanizace“ nejlidnatější muslimské země světa, dozvíme více.

Dům pana Muhammada, jak se mladík představuje, září do okolí nepřehlédnutelnou světlezelenou barvou svých zdí a bílých okenic. Hned v sousedství se vypínají dvě bílé mešity rovněž spravované FPI. Ve čtvrti lemované jinak jen oprýskanými zašlými domky působí trojice staveb svojí čistotou jako z jiného světa.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dveře vily se po několika minutách opět otvírají, ale úsměv z tváře pana Muhammada je tentam. Naopak, mračí se a sjíždí nás přísným pohledem. „Věci se daly do pohybu a na rozhovory už není čas. Ihned odejděte!“ říká a pak rázně zabouchává dveře.

Vysvětlení toho nečekaného obratu přichází ještě stejného dne ve večerních zprávách. Státní televize přináší informaci o tom, že FPI začala vyšetřovat policie a pravděpodobně bude brzy postavena mimo zákon. V rozčilené reakci pak média citují předáka FPI, volajícího po okamžitém svržení vlády a vyhlášení islámské revoluce v Indonésii „po vzoru Egypta“. Veškeré další rozhovory v tu chvíli FPI odmítá s tím, že média stojí „na straně nepřátel“, a vyhlašuje naprosté informační embargo.

Cizinec vpadnuvší do této bouřlivé atmosféry chvíli nechápe, co se to vlastně děje. Indonésie, která na přelomu tisíciletí plnila stránky světového tisku zvěstmi o vlnách národnostních a náboženských násilností, je dnes dávána za vzor úspěšného obratu. Devět let staré teroristické útoky na Bali dávno přehlušily zkazky o člověkem neovlivnitelných výbuších sopek či vlně tsunami, atmosféra ve společnosti je naopak plná zpráv o fungujícím propojení demokracie a islámu a o mimořádném ekonomickém vzestupu.

Člověka, jenž sem přijíždí s nablýskanou představou o nově se rodícím „asijském tygrovi“, realita poněkud zaskočí…

Pokračování reportáže Tomáše Sachera z Indonésie čtěte v novém čísle Respektu, které vychází v pondělí 11. dubna.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].