Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Putinův hlas v Česku

Kdo u nás šíří propagandu Kremlu

Aeronet.cz kontrarozvědka BIS označila za zdroj nebezpečné proruské propagandy • Autor: Aeronet.cz
Aeronet.cz kontrarozvědka BIS označila za zdroj nebezpečné proruské propagandy • Autor: Aeronet.cz

Yolanda Verberneová neskrývá překvapení. „Tuhle firmu vůbec neznám, nikdy zde nesídlila. A neznám ani nikoho, kdo by tu za ni vystupoval,“ říká provozní Evropského obchodního centra, proskleného kancelářského komplexu na předměstí nizozemského Eindhovenu. „Je tu několik desítek společností, jde o oblíbené místo kvůli blízkosti místního letiště. O American European News ale slyším poprvé v životě.“

Oficiální stránky AE News, která vydává webový portál Aeronet.cz, přitom udávají právě zdejší adresu, proto z nich teď Yolanda Verberneová nemůže ve svém počítači spustit oči. „Je to pro mě šok,“ podotýká. Zatímco v Nizozemsku Aeronet.cz nejen paní Verberneová, ale ani nikdo další nezná, v Česku je stále více populární. A to dokonce natolik, že jeho existenci řeší už i Sobotkova vláda.

„Obama se bojí, že se Kalifornie odtrhne od USA podle vzoru Krymu, a vyhrožuje Rusku!“ 

V uplynulém roce totiž ve svých zprávách pro ministry kontrarozvědka BIS označila za zdroj nebezpečné proruské propagandy. „Prvořadým úkolem propagandy režimů s mocenskými ambicemi je vrážet klín, rozdělovat a štěpit. Pomlouvat instituce a vlády, vytvářet chaos a destabilizovat,“ říká mluvčí BIS Jan Šubert.

Doména Aeronet.cz byla zaregistrována v roce 2001. Založil ho zřejmě jeden ze zdejších neprofesionálních pilotů, aby zvýšil informovanost nadšenců létání o jejich koníčku. Debaty pilotů ale brzy vystřídaly anonymní nabídky na stažení nelegálního softwaru, především hudby, filmů či programů. Z dokumentů Domain Tools lze tentokrát vyčíst, že provozovatelem byl v té době jistý Lukas Brian Ross z amerického města Athens ve státě Georgie. Tímhle způsobem web fungoval až do konce června 2014. Pak ale podruhé za jeho historii došlo k radikálnímu obratu.

01 obalka velka mala • Autor: Respekt
01 obalka velka mala • Autor: Respekt

Čtyři měsíce po loňské Putinově anexi Krymu se na Aeronet.cz začaly objevovat články kritizující novou ukrajinskou vládu, která se rozhodla ruskému napadení bránit. Web funguje jinak než většina zdejších zpravodajských portálů, na nichž převažují odkazy na zpravodajské agentury a kde se publikované informace před otištěním ověřují. Jak již upozornil deník Echo24.cz, zdroje zpráv Aeronet.cz nelze nijak identifikovat ani verifikovat a těžko se jim dá říkat informace v pravém slova smyslu.

Jde spíše o anonymní spekulace a nedokazatelné zvěsti typu „Obama se bojí, že se Kalifornie odtrhne od USA podle vzoru Krymu, a vyhrožuje Rusku!“. Některé zprávy by přitom mohly být skutečně výbušné objevy. Například loňské veřejné protesty proti prezidentu Miloši Zemanovi popsal Aeronet.cz v anonymním textu jako podvratnou akci americké ambasády v Praze, jež tak chtěla Zemana potrestat za jeho vystupování proti ruským sankcím. Potíž je v tom, že článek nebyl nijak podložený a stál „na upozornění jednoho z našich čtenářů“.

Kdo Aeronet provozuje a kdo na něj přispívá?  Čtěte v novém Respektu 10/2015, který vychází v pondělí 2. března (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].