Příběh metanolových zabijáků
V tragédii jedovatého lihu měl život cenu tisícikoruny
Dnes už je to pro většinu z nás jen temná minulost, ale v Česku jsou i rodiny a lidé, kteří ten předloňský příběh nedobrovolně žijí dál. Jako muž, který nejistým krokem předstupuje před soud a opírá se o pultík pro svědky. Donedávna byl řidičem z povolání, pak si v jeden zářijový večer roku 2012 koupil v sídlištní večerce láhev rumu, vypil pár panáků a po 55 dnech v umělém nemocničním spánku se probudil slepý, bez citu v rukou a schopnosti se sám o sebe postarat.
Jeho příběh poslouchají z lavice obžalovaných se zraky přišpendlenými k zemi dva muži, kteří ten jed namíchali a poslali na černý trh s alkoholem. Kdyby se v obchodech a hospodách prodal všechen pančovaný líh, jejž Rudolf Fian s Tomášem Křepelou vyrobili, stačil by na smrt 160 tisíc lidí. Rychlá policejní akce katastrofě zabránila, přesto je příběh bývalého řidiče z těch šťastnějších – 50 lidí alkohol pančovaný smrtelným metanolem připravil o život.
Zlínský soud, který případ metanolových zabijáků od března projednává, skládá odpověď na otázku, již si před rokem a půl kladla zkoprnělá česká společnost: proč tu někdo v masivním travičském útoku vraždí své sousedy? A postupně se dovídáme víc, než se čekalo.


Jak se zrodil plán na pančování jedovatým metanolem? Jak se vyráběla smrtící směs? Jaké stopy dovedly policisty na vrchol lihového impéria – k Radku Březinovi? A kdo ho kryl? Čtěte v Respektu 15/2014, který vychází v pondělí 7. dubna (digitálně o den dříve)
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].