Spojené státy byly průkopníkem v uzákoňování tvrdých trestů pro sexuální delikventy.
Spojené státy byly průkopníkem v uzákoňování tvrdých trestů pro sexuální delikventy. • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jednoho dne v roce 1996 se v jisté školní třídě ve státě Georgia zhaslo, aby studenti mohli zhlédnout videoprojekci. Tehdy sedmnáctiletá Wendy Whitakerová seděla až úplně vzadu. Chlapec vedle ní navrhl, že by mu mohla poskytnout orální sex, protože ve tmě si toho nikdo nevšimne. Vyhověla mu. A tímhle jediným pubertálním úletem si zničila život.

Jejímu spolužákovi totiž chyběly tři týdny do šestnáctých narozenin. Tím se slečna Whitakerová stala kriminálnicí. Byla zatčena a obviněna z provozování „nepřirozených sexuálních praktik“, kterýžto termín bylo v Georgii tehdy možno vztáhnout i na orální sex. S právním zástupcem, kterého jí přidělili ex offo, se setkala poprvé pět minut před začátkem přelíčení. Řekl jí, že se má přiznat. Byla zmatená a dezorientovaná, a tak poslechla.

Odsoudili ji k pěti letům podmíněně. Jelikož si neuměla dostatečně pečlivě organizovat život, nesplnila všechny soudem stanovené podmínky – například pravidelné hlášení u probačního úředníka. Za vícero čistě technických prohřešků nakonec strávila přes jeden rok v okresním vězení, státní ženské věznici a tzv. boot campu, nápravném táboře pro mladistvé delikventy založeném na modelu vojenských výcvikových táborů. „Byla jsem tam s lidmi, co někoho zabili. To je šílené,“ říká.

V roce 2002 jí skončila probační lhůta. Ale její trápení tím nekončí. Georgia vede veřejně přístupnou evidenci sexuálních delikventů. Jméno, fotografie a adresa Wendy Whitakerové jsou na internetu snadno dostupné a stejně tak informace, že byla odsouzena za „provozování nepřirozených sexuálních praktik“. Co přesně udělala, se na těchto stránkách nedozvíte. Jelikož ale samy sebe charakterizují jako seznam lidí, kteří „byli odsouzeni za trestný čin spáchaný na nezletilém nebo jakýkoli nebezpečný sexuálně motivovaný trestný čin,“ vyvolávají dojem, že Wendy Whitakerová provedla něco hrozného bezmocnému dítěti. Stává se jí, že si lidé při pohledu na ni šeptají a rodiče zatahují děti dovnitř, když jde kolem.

Nejdřív trestej, pak mysli
Výše zmiňovaná evidence představuje zlatý důl pro líné novináře. Místní televizní stanice zařadila Wendy Whitakerovou do spotu o zdejších sexuálních delikventech a poskytla divákům i užitečnou mapu s vyznačením jejího bydliště, ale bližší podrobnosti spáchaného zločinu ponechala jejich vyděšené fantazii. „V televizi mě viděla i manželova rodina,“ říká dříve slečna, nyní už paní Whitakerová. „Je to trapné.“

Celý článek najdete v Respektu 38/09

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte