Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Lepší už to nebude

Světu vládne trochu jiná zábava: televizní seriály o rozvedeném komikovi, vařiči drog či středověkém krváku

Hrdina z armády, nbeo padouch z al-Káidy? Otázka pro diváky seriálu Homeland • Autor: Showtime
Hrdina z armády, nbeo padouch z al-Káidy? Otázka pro diváky seriálu Homeland • Autor: Showtime

Americká televizní kritika zvolila nejlepší zámořské pořady roku. Oceněná dramata i komedie často vyprávějí o bezvýchodnosti lidské existence, ale dělají to skvěle. Zda vítězné seriály uvidí i český divák v programu zdejších stanic, není v mnoha případech jisté. A nejde jen o peníze. Domácí vkus je konzervativnější, navíc skupina diváků, které by oslovily, na ně stejně nebude čekat. Zajistí si je na síti, dokud jsou aktuálními hity – dřív a pohodlněji než za několik let kroužkováním v televizním programu.

Co tedy bude nebo již je hity hlavně na českých monitorech?

Sex, drogy a velezrada

I televizní kritika se díky webu stále víc prolíná s preferencemi internetové komunity, a dá se tedy předpokládat, že mnozí z dvou set recenzentů hlasujících v cenách americké Asociace televizních kritiků se jim aspoň trochu názorově blíží. Tak by se dalo vysvětlit nečekané absolutní vítězství Hry o trůny v kategorii Pořad roku.

Středověká seriálová výprava do žánru fantasy podle knih spisovatele George R. R. Martina chystá už třetí řadu. Vizuálně se odráží od upřímně brakových seriálů typu Xena, ale přidává k nim „intrikánsko-ejakulační“ drama známé z Tudorovců či Říma.

Série, kterou u nás aktuálně bude vysílat Česká televize, se nebojí publiku předložit velké množství postav a složitě propletených vztahů a přivádí dobrodružné seriály s nadpřirozenými prvky na novou úroveň – ale stejně tak se proslavila tím, že neuhýbá násilným ani erotickým součástem děje.

Hra o trůny těží ze seriózní image, nicméně do seriálového jazyka přispěla i dokonalým využitím prvku, pro nějž internetoví kritici vymysleli termín „sexpozice“ – vysvětlující proslovy a dialogy se pravidelně rámují nahotou, nejčastěji ženskou.

Zobrazení žen je vůbec předmětem debaty. Nedá se popřít, že seriál má silné ženské postavy, které se komplexností přinejmenším vyrovnají mužským, zapojují se do politické hry a mají na ni vliv. Na druhou stranu se zdá, že vystavování nahých ženských těl někdy nemá jinou motivaci než právě potřebu oživit akci před kamerou a dodat jí vzrušení. Herečka Lena Headeyová, představitelka richelieuovské královny Cersei, to komentovala v rozhovoru pro The Independent lakonicky: „Ten nepoměr už se trochu zlepšuje, ale prostě je tam hodně scén z nevěstinců a podobně… Pro mě je podstatné, že já se moc svlékat nemusím.“

Z učitele dealerem

Mezi poraženými konkurenty Hry o trůny skončily i seriály Breaking BadHomeland, dva různým způsobem výjimečné tituly. Breaking Bad (stanice AMC, česky vysílaný na Nova Cinema jako Perníkový táta) je příběhem vynikajícího chemika Waltera Whitea, kterého existenční důvody donutily učit na střední škole.

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].