Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Lady Gaga a její malá monstra

Příběh, který se ve 21. století neměl stát

Podle Time nejvlivnější umělkyně současnosti. / Foto Michael Spencer • Autor: Michael Spencer
Podle Time nejvlivnější umělkyně současnosti. / Foto Michael Spencer • Autor: Michael Spencer

Rok 2009 by si mohl říkat rok popu. Pohřbil Michaela Jacksona, aby zároveň stvořil naprosto nové monstrum slávy: její jméno zní Lady Gaga. Od prvních článků, které upozorňovaly na čerstvé jméno hodné pozornosti, stačilo pouhých dvanáct měsíců, aby se zrodila největší popová hvězda současnosti a zároveň nejméně pravděpodobný interpret v novém tisíciletí.

Latexová královna
„Ačkoli se pohybuje na velkém pódiu, beze zbytku jej ovládá, její vystoupení jde od srdce, je jedinečná,“ napsal v recenzi na aktuální koncertní turné s názvem Monster Ball britský deník The Times. Se stejným teatrálním programem, v němž Lady Gaga vystřídá dvacítku kostýmů a odehraje skladby ze svého debutu The Fame a rozšířené verze The Fame Monster, se zastaví 17. listopadu i v Praze.

„Ona není pouhá popová zpěvačka, je umělkyně. Sama je uměním. Je jako socha,“ píše o zpěvačce v dubnovém vydání časopisu Time někdejší ikona popu osmdesátých let Cyndi Lauper. Lady Gaga patří podle časopisu Time mezi pět nejvlivnějších lidí dneška a v kategorii umělců zaujímá čelné místo, čtyřiadvacetiletá dívka za sebou nechává oscarovou režisérku Kathryn Bigelowovou i moderátora nočních talk show Conana O’Briena. Žádné rekordy pro ni nejsou nepřekonatelné. Na to, aby dostala na špičku amerického žebříčku Billboard’s Pop Songs ohromujících šest singlů, potřebovala pouhých čtrnáct měsíců. Úctyhodné, když uvážíme, že dosud vydala pouze jedno a půl alba. Ocitla se tak okamžitě na stejné úrovni jako Mariah Carey a Beyoncé, které ovšem na to samé skóre čekaly dvanáct, respektive sedm let.

Ponechme nyní stranou, nakolik je Lady Gaga uměním, z hlediska populární kultury představuje podstatnější rozměr, že se z ní stalo univerzální téma. V hudebních kruzích se vedou diskuse o tom, kolik IQ se vlastně ukrývá v jejích skladbách, předmětem sporu bulváru se zase stalo její pohlaví a genderová ambivalence, módní časopisy nenechají na pokoji její kreace: ať už si dá do vlasů místo natáček prázdné plechovky nebo se na audienci k britské královně oblékne do červené latexové róby, vždy na sebe strhne pozornost tisku. Paprskům, jež Lady Gaga vysílá, nelze uniknout.

Melodická substance
Nebudou žádné další globální hvězdy, hudební byznys kolabuje, předpovídá se v analýzách už několik let. Mainstream se otřásl, ztratil moc ovlivňovat světový vkus a diktovat trendy. Dorostli jsme do časů, kdy si kapely a sóloví interpreti pomalu budují publikum na virtuálních komunitních sítích. Nikdo z publicistů pronášející podobné soudy by si proto na sklonku roku 2008 nevsadil na to, že zde ještě existuje prostor pro popovou superstar, která je vytvořená, stylizovaná a uvedená na trh přesně podle vzorů zlaté éry osmdesátých let.

Celý článek najdete v Respektu 20/2010.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].