Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Jménem zákona, čistý vzduch

Město Ostrava zažalovalo stát za zničené životní prostředí

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Naděje na vítězství je malá. To, že naštvou všechny své kamarády zprava i zleva, je naopak docela jisté. Přesto se do toho po dlouhém zvažování všech rizik pustili. Statutární město Ostrava u Městského soudu v Praze zažalovalo vládu a dvě ministerstva (průmyslu a životního prostředí) za to, že prý neplní svoje povinnosti chránit občany před znečištěným životním prostředím. V Česku a nakonec i celé Evropě se jedná o ojedinělý pokus a je pravděpodobné, že konečný verdikt nepadne dřív než po několika letech složitých právních diskusí. O verdikt samotný tu ale nakonec ani tolik nejde.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

 

Hlavní problém tkví totiž v tom, že lidé na Ostravsku jsou s ubíjející pravidelností nuceni dýchat v zimě jedovatý vzduch prudce zvyšující pravděpodobnost, že onemocní rakovinou. Zástupci města tvrdí, že oni sami nemají v rukou dostatečnou moc ke zjednání nápravy. Tou disponuje jenom stát, který může stanovit a potom vymáhat srozumitelnou dlouhodobou strategii, jak se jedů ve vzduchu zbavit. Což se podle ostravských zastupitelů ani po opakovaném naléhání nestalo, a proto sáhli po nátlaku v podobě žaloby u soudu. Cílem je přimět českou administrativu přejít od deklarací k činům. Po odsíření továren a zavedení plynového vytápění do domácností v devadesátých letech se stejně jako v celé zemi i na Ostravsku vzduch pročistil. Množství jedů tu ale stále překračuje povolené normy, a pokud se proti tomu nepodnikne koordinovaná akce, není šance, že by se znečištění snížilo. Ostravané se do ní na prahu léta pustili.

Špatná pověst
Modré nebe nad střechami a ulice lemované trávníky a stromy rozhodně nenaznačují, že se návštěvník Ostravy právě nachází na jednom z nejznečištěnějších míst v Česku. Na první pohled to prostě není znát. Časy, kdy na Ostravsku denně vypouštěly továrny tuny škodlivin do vzduchu a bílé košile lidí v ulicích udržely barvu jen pár minut, jsou dávno pryč. Továrny buď prošly odsířením, nebo zkrachovaly a místo nich vyrostly čistší provozy, kde se montuje spotřební elektronika nebo automobily. Město se snaží proměnit z „ocelového srdce republiky“ na příjemné místo k žití, kde se dá dělat zajímavý byznys a zároveň si užívat kultury. Společně s Plzní teď Ostrava soutěží o prestižní titul Evropské město kultury, místní univerzita buduje z evropských dotací vědecký park a město do regionu láká firmy vyrábějící špičkové moderní technologie.

Celý článek najdete v Respektu 29/2010

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].