0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Z nového čísla17. 10. 20144 minuty

Chodorkovskij: Západ je korumpován ruskými penězi

Exkluzivně: S bývalým ropným magnátem o Putinovi a budoucnosti Ruska

Rusko je autoritářský režim mířící k totalitě • Autor: Milan Jaroš

Je zvláštní dívat se zblízka do očí člověku, který se v roce 2003 během okamžiku propadl z vrcholu bohatství a společenského vlivu do ruského vězení. V jeho pohledu není roztěkaná ostražitost, jaká by se dala očekávat, ale naopak vnímavé soustředění napůl obrácené dovnitř; jako kdyby ten muž ani na chvíli nechtěl zapomenout na to, co prožil. Nyní je v emigraci, ale organizujee hnutí ve své vlasti zvenčí. 

Řekl jste, že evropské a americké sankce nejsou dobrým nástrojem politiky vůči Rusku. 
Sankce mají mít dvě funkce. Vyvinout ekonomický tlak a zaujmout morální postoj. Ta první má smysl tehdy, když režim ztrácí na popularitě, jenže my jsme svědky opačného důsledku – Putinův režim je i díky sankcím velmi populární.

Reklama

Co tedy navrhujete?
Nemůžete trestat Rusko jako takové, protože lidé si řeknou, že je to trest za jejich nezávislý postoj – bez ohledu na to, co si my o tom postoji myslíme. Rusové si řeknou, že jsou trestáni jako národ, a proto se musí sjednotit. A že Západ je příliš slabý, aby je skutečně potrestal. Existuje ale druhá možnost. Západ říká, že má své hodnoty a jednou z nich je odpor vůči krádeži, i když je to okrádání vlastních lidí. A co hůř, když toto okrádání slouží válečným výbojům proti jiným zemím. A o to přesně v Rusku jde. Ti, kdo okrádají Rusko, to maskují tím, že se vrhají do válečných dobrodružství a tím zvyšují svůj rating. Západ by měl dát jasně najevo, že s lidmi, kteří toto dělají, nechce mít nic společného, stejně jako s organizacemi, jež byly s tímto cílem vytvořeny.

Všichni jsme totiž slyšeli, že peníze pocházejí z rozpočtu na olympiádu v Soči. Západní zákony umožňují dočasně zabavit majetek, když je vyšetřován jeho původ.

Ale Západ se přece v prvním kole snažil přesně o to: potrestat úzký okruh lidí kolem Putina zákazem pobytu v EU a zmražením jejich účtů na Západě.
Existuje takový ruský vtip: Před obchodem je na tabuli napsáno, že nemají pivo. Přijde zákazník a chce od prodavače pivo, ten mu říká, že nemají a že je to napsané na tabuli venku. Zákazník odpoví: Vím, že nemáte pivo, ale musíte to tím nápisem vykřikovat do světa? Vše je totiž otázka interpretace. A Západ vnutil Rusům interpretaci, že je trestá za jejich nezávislý postoj na mezinárodní scéně.

Chcete tím říct, že měl Západ zavádět sankce potichu, aby o tom běžní Rusové nevěděli?
Pokud chtěl Západ zavést skutečně účinné sankce, měl se zaměřit na účty a peníze lidí a ruských firem operujících na Západě, jejichž účelem je prát špinavé peníze. Nemusel přitom prohlašovat, že smyslem sankcí je trestat Rusko jako takové. Mohl se například zaměřit na vilu blízkého Putinova přítele pana Rotenberga v Itálii a prohlásit, že nevěří tomu, že byla postavena z legálních příjmů. Všichni jsme totiž slyšeli, že peníze pocházejí z rozpočtu na olympiádu v Soči. Západní zákony umožňují dočasně zabavit majetek, když je vyšetřován jeho původ.

Proč to podle vás Západ nedělá? Protože je zkorumpován ruskými penězi?
Ano, obávám se, že Západ je zkorumpován ruskými penězi a mnozí politici jsou přímo nebo nepřímo zainteresováni na vstřícnosti vůči Rusku a myslím si, že je to pro Evropu velké nebezpečí. Západ by měl dostát hodnotám, které hlásá. V běžném životě, když o někom víte, že lže a chová se špatně, nepotřásáte si s ním rukou. Anebo když víte, že někdo ukradl peníze, tak je od něj nepřijmete, jsou špinavé. Západ by měl dělat totéž.

titulka ipad • Autor: Respekt
titulka ipad • Autor: Respekt

Existuje něco, co Chodorkovskij zkušeností ve vězení získal? Ruské vězení patřilo k nejhorším na světě. Je ještě pořád tak zlé? Proč ho Putin loni propustil? Je Putin jediný člověk, který rozhoduje? K jaké éře v ruských dějinách by přirovnal Putina a jeho režim? Chodorkovskij založil Otevřené Rusko; Je to občanské, nebo politické hnutí? Pokud jednou Putinův systém padne, bude kandidovat na prezidenta? Je dnešní Rusko diktatura? Může Putin zablokovat internet? Poláci a pobaltské republiky se cítí Putinem přímo ohroženi; mají pravdu? Odpovědi čtěte v novém Respektu 43/2014, který vychází v pondělí 20. října (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].