Když mluví starosta Jakub Koželuh o své obci, dělají se mu vrásky na čele. Nezaměstnanost v šumavské Nové Peci dosahuje mimo letní turistickou sezonu dvaceti procent. Za posledních deset let se odtud vystěhovalo sto obyvatel, převážně mladých lidí, což pro šestisethlavou obec není malé číslo. A turistů, jejichž peníze tvoří velkou část příjmů místních, v posledních letech kvůli krizi spíš ubývá. „Jestli se něco nestane,“ říká starosta Koželuh, „tak tady vymřeme.“ O tom, co by se mělo stát, má přitom stejně jako drtivá většina šumavských starostů jasno. Je nutné vybudovat infrastrukturu, která bude lákat movité turisty doprostřed atraktivní šumavské přírody po celý rok.
Nová Pec má ale podle starosty Koželuha tu smůlu, že leží přímo na hranici nejpřísněji chráněných prvních zón národního parku. Víc než deset let starý plán vybudovat tady lyžařské středisko se proto dlouho jevil jako nereálný sen. Teď ale přišla změna. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ukončil déle než půl roku trvající debatu mezi šumavskými obcemi a vědci o tom, jak by měl národní park fungovat. A chystaný zákon o Šumavě vychází obcím vstříc. Konkrétně Nové Peci umožní vybudovat v dosud chráněných šumavských kopcích lanovku se sjezdovkou. Je tedy Nová Pec příkladem, kam se teď bude ochrana unikátní přírody na Šumavě ubírat?
Jak vypadá úspěšné lákání turistů na Šumavu, lze vidět pouhou půl hodinu jízdy autem od Horní Plané. U obce Lipno nad Vltavou tady už vyrostl komplex luxusních apartmánů a sjezdovek, také kotviště pro jachty a různé zážitkové atrakce. Česká klientela se tady střídá po celý rok s návštěvníky z Nizozemska a Německa. Městečko pro turisty se přitom stále zvětšuje. Ve stráních nad břehem lipenské přehrady, skýtajících fascinující pohled na vodní plochu a okolní zalesněné kopce, vyrostly kolonie rodinných domků připomínající příměstské satelity.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].