Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Vzdělávání

Návrat do škol zvýraznil absurdity ve vzdělávání

Osm škol z deseti by se v tuto chvíli bez jednotných přijímaček snadno obešlo

Ilustrační foto • Autor: HN - Václav Kozák
Ilustrační foto • Autor: HN - Václav Kozák

Prohlášení o bezinfekčnosti, přinejmenším dvě roušky s sebou a sáček na ty použité, opakovaná dezinfekce povrchů, skupiny do patnácti lidí, dvoumetrové rozestupy při odchodu na oběd… První žáci nastoupí do školy v pondělí 11. května. Pokyny přicházející ze škol připomínají spíš povolávací rozkaz na štábní cvičení než návrat k normálnímu životu. Což není výtka. Školy dělají to, co jim v centrálním pokynu nařizuje ministerstvo. Navíc opatrnost je nejspíš na místě.

Mnohokrát v posledních týdnech padlo, že aktuální pandemická krize je jako zvětšovací sklo, kdy spoustu jinak rutinních úkonů vnímáme ostřeji. Tohle je přesně ten případ.  Po dvou měsících přijdou poprvé do školy žáci devátých tříd, aby se stihli připravit na jednotné přijímačky. Ač bylo v této zemi zastaveno skoro všechno, bez jednotných testů se podle názoru ministerstva obejít nelze.  Když o nich v polovině března rozhodovalo, samozřejmě ještě nevědělo, jaká situace bude v polovině května. Možná i proto je výsledek mimořádně absurdní.

Nenastupují totiž všichni deváťáci, ale opravdu jen ti, kteří pokračují na maturitní obory. Tedy zhruba třetina žáků do školy už nejspíš nezabloudí. Díky tomu je jasněji viditelné, že na konci devítiletky se školy logicky soustřeďují především na potenciální maturanty. Žáci směřující na učiliště do značné míry „vypadávají z evidence“ a fakticky nikoho nezajímají. V tomto případě je už ani nepotřebujeme vidět. V lepším případě se na konci června staví pro vysvědčení. Ale proč se pak divíme, že toho po nástupu na učiliště mnoho neumějí a není s nimi zrovna snadné pořízení?

Ty zbylé dvě třetiny žáků zasednou na střídačku po skupinách v lavicích, aby se připravily na testy Cermatu. I to je pozoruhodné, protože právě příprava na přijímačky pro potenciální maturanty je přesně to, co by nejsnáze šlo dělat on-line. Máte motivované a digitálně víceméně zdatné publikum na hraně dospělosti - a fakticky s nimi trénujete především tvrdé znalosti a nacvičujete vyplňování testů. Cermat za tímto účelem připravil i specializovanou aplikaci. Tak proč zprovozněním škol pro deváťáky, které připomíná spíš branné cvičení, ubíráme čas učitelům, kteří by se naopak měli soustředit na on-line výuku těch mladších. Především dětí, které nejsou digitálně dostupné a v posledních dvou měsících vypadly z jakéhokoli vzdělávání.

Že samotné „cermatí“ testy jsou z větší části přehlídkou marnosti, o tom jsme tu psali opakovaně. Opravdu si někdo myslí, že pokud žáci neabsolvují několikadenní výcvik ve vyhledávání podstatných jmen rodu ženského vzoru nůše ve třetím pádě čísla množného, rozeznávání slabičné podoby neslabičných předložek, respektive nenatrénují řešení lineární rovnice, sníží se kvalita vzdělanosti populačního ročníku?

Pokud tomu tak není, je celá ta testová šaráda zbytečná. Fakticky totiž výsledky přijímacích testů potřebuje minimum čtyřletých středních škol. Jen ty, kde je tak výrazný převis zájmu, že rozhoduje každý půlbod u přijímaček. Skoro bez výjimky jde o gymnázia. Tak proč vlastně pořádáme tuhle bojovku pro 70 tisíc žáků a jejich rodičů, o učitelích nemluvě?

Eduin

Tím ale absurdity nekončí. Školy s největším převisem jsou víceletá gymnázia (dalších 25 000 zájemců o přijímačky). Tedy ta, kam jdou žáci po páté či sedmé třídě. Ale o těch při zprovozňování škol není ani zmínka. Tihle žáci byli ponecháni napospas. Základní školy nemají za povinnost děti na přijímačky připravit, byť právě tady bude nervozita rodičů a konkurence žáků největší. A možná by dávalo větší smysl vyjít vstříc právě jim. Letos to ale budou mít všichni zájemci o maturitu naopak výrazně komplikovanější.  Poslanci zrušili druhé termíny přijímaček a možnost odvolání. Což už je jen nemravné. Není přece možné, aby stát neulevil občanovi v nutnosti dodržovat nějakou povinnost – účastnit se jednotných přijímacích zkoušek, ale vzal mu právo na jakékoli opravné prostředky. To je na hraně ústavnosti, zvláště když už se to odehraje mimo nouzový stav.

Pokud máte za to, že takové věci se snadno kritizují, ale chybí vám konstruktivnější návrh, tady je, ostatně se o něm debatovalo už na začátku března: povinnost absolvovat jednotné testy zrušit. Rozhodnutí o přijetí na střední školu plně přesunout do pravomoci ředitelky či ředitele. Testy Cermatu včetně centrálního vyhodnocení nabídnout jako dobrovolné těm školám, které o ně stojí. Dva termíny a možnost odvolání zachovat. V praxi by to znamenalo, že osm středních škol z deseti by přijímalo ke studiu bez testů a podle jiných parametrů, tak jak je ostatně uplatňují ve školní části přijímaček. Tedy by jim odpadlo další branné cvičení se zadáním: jak to zařídit, aby se tři sta zájemců, kteří se ocitnou ve škole ve stejný okamžik, k sobě nikdy nepřiblížilo na méně než dva metry.

V situaci, v níž aktuálně školy jsou, je spousta problémů opravdu obtížně řešitelných. Přijímačky mezi ně nepatří. Tady je fakticky řešení nasnadě a život učitelům ministerstvo školství komplikuje zcela zbytečně.

Autor je spolupracovník Informačního centra o vzdělávání EDUin

P. S. Ve středu zrušila Poslanecká sněmovna zavedení tří povinných zkoušek u maturity (včetně matematiky), které mělo odstartovat příští rok. Možná by stálo za to, aby poslanci začali přemýšlet i o tom, jakou rozumnou podobu by mohly mít příští jaro přijímací zkoušky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].