0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Volby9. 6. 20062 minuty

Bližší než se zdá

Vřava předvolební kampaně dávno utichla a postupně se vytrácí i pachuť Paroubkovy povolební „slovní pyrotechniky“. Nyní je čas vyjednávání a hledání kompromisů, což si dobře uvědomují i lídři obou nejsilnějších politických stran.

Vřava předvolební kampaně dávno utichla a postupně se vytrácí i pachuť Paroubkovy povolební „slovní pyrotechniky“.

Nyní je čas vyjednávání a hledání kompromisů, což si dobře uvědomují i lídři obou nejsilnějších politických stran.

Na své páteční schůzce sice oba jednoznačně odmítli možnost utvořit velkou koalici, přesto však dosáhli shody v podobě seznamu „top 7“ problémů, které nejvíce trápí naši zemi a je třeba je urychleně řešit. Paroubek s Topolánkem si zároveň slíbili, že budou o těchto tématech nadále jednat a pokusí se dosáhnout kompromisního řešení.

Jde o následující otázky:

 - řešení problému nezaměstnanosti

 - snížení zadlužení veřejných rozpočtů

 - snížení daňové zátěže a podpora hospodářského růstů

 - zásadní boj proti korupci

 - reforma dlouhodobě udržitelného penzijního systému

 - vytvoření podmínek pro vstup do eurozóny

 - stabilizace zdravotních systémů a kvality péče

Přestože vymezení problémů je velmi vágní, obsahuje seznam nejméně dvě důležitá poselství.

Tím, že se ČSSD opět otevřeně přihlásila k nutnosti reformovat penzijní systém, vzdálila se názorově svému potenciálnímu vládnímu partnerovi – KSČM. Komunisté dosud tvrdí, že na reformu je dost času a dosavadní systém může ještě nějakých třicet let fungovat beze změn. Sociální demokraté naopak přiznávají, že změny je třeba provést a to rychle. Cesta k dlouho očekávanému řešení penzijní reformy je tedy otevřena a snad se ho dočkáme ještě v tomto volebním období.

Druhým důležitým bodem pátečního jednání je shoda Paroubka s Topolánkem ohledně „vytvoření podmínek pro vstup do eurozóny“. Všech sedm bodů navrhla ODS, takže to může znamenat částečné rozptýlení obav, že se občanští demokraté po volbách opět uchýlí k nacionalismu a silnému euroskepticismu. Ve spekulacích o ministrovi zahraničí navíc zatím nepadá ani slovo o „zlém muži“ Janu Zahradilovi, který jako by zmizel ze světa.

Přes nejednoznačný volební výsledek proto možná Česko na konci klopotných vyjednávání a tahanic o křesla čeká zodpovědná vláda s proevpropskou zahraničněpolitickou orientací a s mírně reformním programem. Pokud to spolu uměli dojednat Topolánek s Paroubkem, dovedou to zřejmě i všichni ostatní.

Reklama

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].