Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Volební prognóza

Tak máme za dveřmi další předvolební kampaň do poslanecké sněmovny. Možná už oficiálně začala. Přesně nevím a nemám po ruce žádného informovaného kolegu, aby mi napověděl. Což často při psaní potřebuji. Prezident Václav Klaus – na proběhlém stém žofínském fóru – projevil v souvislosti s kampaní nebývalé věštecké schopnosti. Kdyby zasedlo do sněmovny několik desítek zástupců nových stran, změní to nebývale politickou mapu, řekl prezident.

Netroufám se ve vidění budoucnosti měřit s hlavou státu, ale v noci se mi zdálo, jak volby dopadnou. Taky mi vyšlo, že volby změní v případě úspěchu nových politických stran nebývale politickou mapu dolní parlamentní komory. Zůstává základní otázka. Odpověď na ni mi nenabídl ani prezident, ani ten strašný sen. Tedy nyní ta otázka. Jak se změnou politické mapy změní politika?

Pár hodin jsem si lámal hlavu, dokonce jsem při přemýšlení přesolil špenát a to mě mrzí, protože špenát mám rád. Ale vyplatilo se to. Nakonec mě napadly dvě nejpravděpodobnější alternativy.

První. Do sněmovny se dostane osm stran. Sociální demokraté, ODS, komunisté, TOP 09, lidovci, zelení, zemanovci a strana prezidentova přítele Petra Macha, jejíž jméno si nemohu vybavit a nechce se mi to hledat na internetu – a nemá to ani smysl, strana bude mít jednoho poslance a její příběh v tomto textu končí.

Vládní koalici vytvoří ČSSD, zemanovci a lidovci. Budou mít ale jen devadesát šest křesel a povládnou s tichou podporou komunistů. Jiřímu Paroubkovi se splní sen, Miloši Zemanovi též a stejně tak Cyrilu Svobodovi. Jiří Paroubek bude moci dát konečně lidu, co si zaslouží. Podpory ve všem možném, neprojde jen pastelkovné, ale bude nahrazeno laptopovným, aby si měly děti úžasně zabezpečených rodičů na čem hrát počítačové hry.

Zeman se stane předsedou sněmovny a udělá zásadní krok ke svému zvolení prezidentem. Svobodovi se splní sen tím, že se dostane do sněmovny. Na přání komunistů a všech koaličních poslanců stáhneme vojenské jednotky ze všech zahraničních misí. Vojákům to bude líto, ale pravá ruka Jiřího Paroubka Jaroslav Tvrdík opráší svůj starý nápad, který armádu znovu zmobilizuje do bojeschopnosti. Tvrdík nechá vypsat lidoveckého ministra obrany Jana Kasala nový tendr na nákup dalších sto padesáti Pandurů ze Steyru za třicet miliard korun. Podmínky soutěže budou veskrze spravedlivé. Generálové budou s novými hračkami spokojeni. Zeman bude sice lehce protestovat, že Tvrdík umí lépe nakupovat gripeny a že se mělo pořídit aspoň dvacet nových letadel, ale British Aerospace to mezitím odmítnou – na nátlak tamní policie, která si nebude chtít přidělávat práci dalším vyšetřováním korupce.

Ministr vnitra Martin Pecina prosadí na vládě nákup několika desítek tisíc mobilních odposlouchávacích přístrojů na mobily a bude spokojena i policie, protože se zásluhou nových přístrojů podaří zvednou vyšetření těžkých i lehkých zločinů o šedesát procent. Asi tušíte, co prosadí ministryně zdravotnictví Jarmila Bendová z Teplic. Samozřejmě zrušení poplatků. A tak dál.

Druhá varianta. Do sněmovny se dostane stejných osm stran. Povládne ODS, která na poslední chvíli vystrnadí z kandidátky Pavla Béma a jeho lidi – to jí v Praze zajistí šedesát jedna procent hlasů. Do koalice přibere TOP 09 a samozřejmě lidovce. Jejich vládu s devadesáti šesti poslaneckými mandáty tiše podpoří zelení. Splní se tak sen Mirku Topolánkovi, Karlu Schwarzenberkovi i Cyrilu Svobodovi.

U toho posledního už ten sen známe. Pokud jde o Karla Schwarzenberka, stane se ministrem životního prostředí. V kuloárech se povídá, že právě kvůli křeslu na MŽP pohrdl loni podporou zelených, kteří jej před třemi lety jmenovali na knížetem nenáviděný post ministra zahraničí. A Mirek Topolánek vytře zrak Paroubkovi a zase bude ukazovat Kalouskovi, že je jednička. Jak víme z předvolebních programů všech koaličních stran, okamžitě skončí krize. Nemá smysl z těch volebních programů citovat – všechny ty přísně utajované recepty už známe, protože je před týdnem tajně ofotil bývalý šéfšpión Karel Randák.

Na tlak zelených stáhneme vojáky ze všech zahraničních misí a armáda upadne do deprese. Recept najde Martin Barták spolu s Vlastou Parkanovou a ministrem obrany Janem Kasalem. Vypíše se třicetimiliardová soutěž na nákup Pandurů z firmy Steyr. Miroslav Kalousek bude sice podporovat nákup gripenů, ale British Aerospace mezitím vypoví poradenskou smlouvu jeho kamarádovi od piva Richardu Hávovi a tak nákup už nebude mít smysl. Ministr vnitra Ivan Langer nechá nakoupit pro policii desítky tisíc nových aut a objasněnost zločinů se zvedne na sto procent. Všichni policisté budou totiž v ulicích – přesně řečeno v autech – a na prázdných služebnách nebude komu zločiny nahlásit. To další už znáte.

Teď jsem fakt zvědavý, jestli jsem projevil aspoň zlomek prezidentova jasnovidectví. Na volby se vážně už těším.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].