0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vidlemi17. 11. 20102 minuty

"Velká" pražská koalice a 17. listopad

Tak podle Václava Klause je „velká“ koalice v Praze rozumným řešením a ODS by dělala velkou chybu, kdyby nešla po křesle primátora. Výsledek voleb a Klausův komentář se dá interpretovat, že sice v Praze už dávno nevyhrává volby tenisová raketa Klause ale Klausův projekt úzkého spojenectví ODS a sociální demokracie, který převálcuje zbytek světa.

Těžko říct, která varianta je horší, ale volby v Praze nakonec vyhrál pan prezident. Jestli si většina Pražanů myslí (a procentuální výsledky voleb to dosvědčují), že Prahu ovládnou zase kmotrovské kartely, je pan prezident Kmotrem kmotrů.

Reklama

Nebylo až tak velkým tajemstvím, že bývalý primátor Pavel Bém měl k prezidentovi velmi blízko a že se snažil dělat, co mu na očích viděl. Zdá se, že na tom, jak vypadá současná Praha má velký podíl i pan prezident a lidé kolem něj. Bém už sice primátorem nebude, ale prezident vliv neztrácí, šéf pražské ODS Boris Šťastný je jeho fanoušek. V radě města bude paní Udženija, což je dcera Klausova velké srbského přítele Peciče.

Těžko odhadnout, co vlastně staronová koalice udělá. Za sociální demokracii režíroval vznik současného spojenectví Petr Hulínský, který si v Praze na přelomu tisíciletí šéfování Praze s ODS už vyzkoušel. Taky s Jiřím Paroubkem. Dodnes město řeší problematické smlouvy z té doby, včetně asi té nejkorupčnější – pronájmu holešovického výstaviště společnosti Incheba (v pozadí s Václavem Kočkou) za pro město neuvěřitelně nevýhodných podmínek. Petr Hulínský za podpis smlouvy jako městský zástupce odpovídal.

Myslím, že se máme na co těšit. Nový primátor Svoboda, když se bude něco zásadního řešit, si půjde zase zaoperovat jako při podpisu koaliční smlouvy. Aby se tak moc neušpinil.

Jo a dnes je sedmnáctého listopadu. To datum ještě pro většinu Čechů, Moravanů a Slezanů něco znamená. Člověk si aspoň – tváří v tvář pražskému spojenectví ČSSD a ODS – může říkat, že by mohlo být daleko hůře. Nebýt pádu režimu, seděl by na radnici stále nějaký doktor marxistických věd a my bychom asi žili z potravinových lístků. Ale je to asi slabá útěcha


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].