0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vidlemi25. 1. 20123 minuty

O brouzdání špínou a cestách s Opencard

Politika je špinavá věc, její aktéři jsou zkorumpovaní, hrají hlavně na sebe. Nechápu, jak můžeš vydržet se brodit tou špínou a psát o ní. Možná jsou to nejčastější věty, které slyším od čtenářů Respektu, dokonce i od svých přátel a věřte nebo ne, v posledních měsících se mě na to začal vyptávat i pan Patizon. Z těch otázek, podivů a někdy dokonce obdivů zní, že tazatelé teda dávají zásadně přednost před brouzdáním špínou jakési rose na kolejích.

Zkusím tedy v tomto blogu odpovědět všem najednou. Špínou se nebrodím, dokonce o špíně ani nepíši a moc jí kolem sebe nevidím. (Pan Patizon se vedle mě trochu nesouhlasně vrtí.). Dělám práci, v níž mám za povinnost pojmenovávat jevy, které se kolem nás dějí. Měl bych umět je dávat do souvislostí tak, aby bylo zřejmé, proč se ty jevy dějí a pokud nám ty děje nějak kazí životy, hledat východiska, jak to změnit. Věci pojmenovávám. Nehledám špínu a věci, o nichž píši, za špínu či zlo nemusím nutně považovat.

Reklama

Jistě, že to, o čem píši, se dá nazvat slovy zlodějna, korupce, klientelismus, defraudace. Existují tam i viníci, a je velmi dobré je umět odhalit, což se v Česku až tak nedaří. Ale podle mého názoru – vidím pana Patizona souhlasně přikyvovat – je mnohem důležitější zjistit chybu systému, než za každou cenu dostat viníka za mříže. Mimochodem bez pojmenování chyb systému se původci chyb moc soudit nedají.

Nezachraňuji svět, jenom si myslím, že každý má právo na informace. Jak s nimi naloží, je jeho věc, ale jsem vždy rád, když je můžu poskytnout. Hodně z tazatelů na mé pocity při brouzdání špínou vzápětí dodává, že je vlastně politika nezajímá, že poté, co přestali sledovat média, se jejich svět zjednodušil a už se tolik nerozčilují. Ale jo, proč ne, ale před tou politikou stejně neutečou, dostihne je všude. Lidi, kteří se schovávali před totalitou na chalupách, taky žili v iluzi, že s tím systémem nemají až tak moc společného.

Jednoho z pražských tazatelů, jehož politika nezajímá, jsem se zeptal i já. Zda při cestách MHD používá známou kartu Opencard. Používá. Nepodporuješ tak náhodou správce tohoto systému, o němž tvrdíš, že je korupční? Že si na něm bůhví kdo nakradl? Díval se na mě překvapeně. Přece nebudu jezdit za lístky, to je moc drahé. No, nevím jestli není pro tebe dražší podporovat korupčníky, řekl jsem mu. (Já si jízdenky kupuji, devadesátidenní, přijde to jen o málo dráž než Opencard a vím, že nestrkám peníze do korupčního projektu.)

Tak jo. U nějaké morální převahy jsem nechtěl skončit a vidím pana Patizona, jak se nesouhlasně ošívá, ale už to tak nechám. Špínou se nebrodím, jen pojmenovávám věci. A ty špatné se snažím do svého života nepouštět, na rozdíl i od těch nejhorších informací. Tolik má obecná odpověď. Pan Patizon si šel zakouřit. Neměl by, protože je nachlazený.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].