0:00
0:00
Vidlemi4. 11. 20093 minuty

Krakatice se vrací

Astronaut

Poslanecká sněmovna, zásluhou sociálních demokratů a komunistů, se pokouší oživit práci vyšetřovací komise, která by se měla zabývat dnes už legendárním spisem Krakatice. Připočtěme k tomu, že Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká vrátila minulý týden policii k došetření vraždu mafiánského bosse Františka Mrázka a můžeme získat pocit, že po době, kdy se zásluhou pádu Topolánkovy vlády a nepodařených pokusů o předčasné volby, některé věci vracejí do starých kolejí. Že se poslanci a justice opět vrací k tématům, které ještě před půl rokem představovaly pro veřejnost jednu z hlavních priorit.

Nechci být za každou cenu škarohlíd a nechci kritizovat za každou cenu. Jistě, pokusy sociálních demokratů, ale i Vesecké jsou chvályhodné. Šéf bezpečnostního výboru sněmovny František Bublan dokonce už oznámil datum, kdy by měl před jeho komisí vypovídat policista Karel Tichý – muž, který měl dlouhá léta na starosti Krakatici.

↓ INZERCE

Jenže je tu další pohled na věc. Otázka proč se nepodařilo vyšetřit a prověřit všechny okolnosti už dávno. Vraždou Františka Mrázka se zabýval před třemi lety ÚOOZ Jana Kubiceho. Jeho muži už před čtyřiceti měsíci oznámili, že vražda úzce souvisí s možnou korupcí v udělování licencí na výrobu biolihu a značně podezřelými obchody kolem firmy Setuza, vlastněnou Tomášem Pitrem a Františkem Mrázkem, do čehož byli zapleteni někteří politici. Nicméně vyšetřování případu biolíh, kde také existovalo podezření na korupci, sahající až do nejvyšších pater politiky, bylo zastaveno státní zástupkyní. Zastavení případu prověřovala Renata Vesecká a shledala jej v pořádku. Podivně zdůvodněné rozhodnutí byl jeden z hlavních důvodů, proč se nepodařilo vyšetřit Mrázkovu vraždu.

Druhým byla Krakatice. Kubiceho útvar, přes opakované žádosti, nedostal od protikorupční jednotky tento spis, který se týkal především aktivit Mrázka. Vyšetřujte vraždu mafiána bez zásadního spisu, vedeného na oběť. To bylo v době, kdy byl ministrem vnitra František Bublan, který se na utajení spisu Krakatice do jisté míry podepsal.

Za třetí, státní zástupci s vědomím Vesecké rozdělili vyšetřování případu Mrázkovy vraždy na několik kauz. Čepro, biolíh, vražda Mrázka, podezřelá role několika vysoce postavených policistů. Zjednodušeně řečeno, zpřetrhali pátrání v souvislostech a jak upozorňoval Kubice, bez toho šlo případy stěží vyšetřit. To je jako byste měli posuzovat dnešní komunisty bez znalosti historie.

Takže dnešní pokus sociálních demokratů a komunistů, stejně jako pokyn Vesecké prověřit některé výpovědi, může sice vést k odhalení dílčích faktů, ale k vypořádání se se spisem Krakatice a objevení vraha Mrázka nepovede. Spíš je tu otázka, proč najednou otevírají vyšetřování ti, kteří se v době, kdy byla stopa horká, postarali o zastavení pátrání. Třeba se už podařilo definitivně odstranit stopy, které by dokázaly osvětlit to, o co šlo před třemi lety nejvíc – propojení organizovaného zločinu na státní správu nebo dokonce na politiku.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].