Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Hejtman Rath a právo v Česku

Je to zásadní vzkaz pro všechny, časy se mění

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová a její tým policistů a žalobců vzkázali politikům: nejste jediní, kdo tu vládne, je tu i právo. To je zatím asi nejvýznamnější vzkaz, který nám přináší zatčení hejtmana Ratha a dalších sedmi lidí – všichni jsou podezřelí a obviněni z korupce a dalších těžkých zločinů.

Poměrně pikantní na celé věci je, že se Lenka Bradáčová příliš nehodila do krámu současné koalici, premiér Nečas ji například – ze zcela neznámých důvodů – podezříval, že pracuje pro sociální demokracii, protože od příchodu nového nejvyššího státního zástupce jsou vyšetřováni jen lidé (Drobil, Kalousek, Janoušek, Bárta, Škárka), kteří pocházejí z řad koalice.

Upřímně řečeno - a je to tak přes všechny praštěné konspirativní teorie - máme tu státní zástupce a policisty, kteří začali pracovat nezávisle na politické moci a máme tu politiky, kteří je tak pracovat nechají – Jana Kubiceho a Jiřího Pospíšila. Po neprávem pozapomenuté operaci proti úplatkům na Ředitelství silnic a dálnic (hlavní obviněný Michal Hala byl přítelem jak ČSSD, tak ODS), tu máme během pár měsíců další operaci – v síti uvízla opravdu velká ryba.

Tahle akce představuje více než politiky schválené předpisy proti korupci (mimochodem pořád slabý výkon od politiků). Doufejme, že teď si nebudou jisti ani ti nejmocnější z vlády či zákonodárných sborů. Zároveň skutečná pochvala pro vládu Petra Nečase, že se nepokouší plést do nezávislosti policie a žalobců v míře, jako to dělaly vlády před ní – hlavně Grossova, Paroubkova a Topolánkova.

Věřme, že se blýská na lepší časy, a doufejme, že právo, které má jako jediné možnost zastavit politiky, přestane být ohýbáno, přehlíženo či pohrdáno. Je to účinnější zbraň, než všechny demonstrace, které hodlají pořádat odbory.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].