Žena, která odložila dceru do babyboxu, chce dítě zpět
 
2147-mobr-Babybox_obr.jpg
2147-mobr-Babybox_obr.jpg • Autor: Respekt

Osmnáctiletá Aneta Tokarčíková z Havířova na Karvinsku koncem ledna odložila tříměsíční dceru do babyboxu. Dnes ji chce zpátky a touží po tom, aby malou Barborku představila své prababičce. Osmdesátiletá důchodkyně mladou ženu vychovávala od šesti let, když ji a její sourozence opustila matka. Kvůli příteli, otci holčičky, se ale s prababičkou rozešla ve zlém. „Moc se za to chci omluvit. Nezachovala jsem se dobře,“ svěřila se dnes novinářům Tokarčíková.

K rozhodnutí, odložit dítě do babyboxu, ji donutily především tíživé životní podmínky. Neměla peníze a střechu nad hlavou. Život Anety Tokarčíkové se přitom komplikoval už od jejího dětství. V šesti letech ji opustila matka. „Vychovala mě prababička. Měla mě, sestru i bratra v pěstounské péči. Otec se o nás nezajímal. Dodnes se s ním nestýkám. Matka žila s jiným mužem,“ vzpomínala. Dnes se jí matka snaží pomáhat. „Chce odčinit to, jak nás předtím odložila. Bydlení a finanční pomoc od ní ale čekat nemůžu. Sama má problémy. Žije s manželem v garsonce,“ řekla.

V šestnácti letech se zamilovala do budoucího otce Barborky. I přes protest prababičky s ním odešla a nakonec otěhotněla. Nedokončila střední hotelovou školu, a má tak jen základní vzdělání. „Moc se za to chci omluvit. Nezachovala jsem se dobře,“ svěřila se. Chtěla by ale, aby její osmdesátiletá prababička poznala malou Barborku. "Chtěla bych se s ní setkat a vše vysvětlit. Pomoc od ní neočekávám, protože si ji nezasloužím. Měla jsem šanci a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem zamčeným článkům.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte