Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vaše dopisy

Smršťující se pružina

RESPEKT 47/2010

V článku píše Erik Tabery, že „občanští demokraté ve většině měst vyšachovali politiky partnerské TOP 09 z vedení radnic a mnohdy přitom dali přednost ČSSD“. Podíváme-li se blíže na dosavadní výsledky sestavování radničních koalic ve 133 městech nad 10 tisíc obyvatel, zjistíme, že pro takto vyhrocené tvrzení nelze nalézt faktickou oporu.

ODS se dostala do zastupitelstva ve všech 133 městech. Koalice zatím uzavřela v 86 případech, z čehož ve 42 městech v koalici spolupracuje s TOP 09, která se celkem účastní 61 koalic. Toto číslo jasně ukazuje, že ODS na komunální úrovni maximálně využívá potenciál pro spolupráci s TOP 09. Naopak ve 12 případech TOP 09 dala přednost koalici s ČSSD před pravicovou koalicí s ODS (například v Českém Krumlově, Hodoníně, Náchodě, Rokycanech, Táboře nebo Strakonicích).

Zcela neadekvátně zdůrazňují média také formování koalic ODS a ČSSD. Po letošních komunálních volbách totiž takových koalic zatím vzniklo 51, což je méně než v letech 2006 (55) a 2002 (65). V naprosté většině (41 měst) se však jedná o širokou koalici, ve které kromě ODS a ČSSD ještě figuruje minimálně jeden další politický subjekt, například TOP 09 nebo KDU-ČSL.

Široké koalice s účastí ODS a ČSSD vznikly nejčastěji ve městech, kde již v minulém volebním období obě strany spolupracovaly. Existují však také příklady měst, kde ODS od spolupráce ČSSD odstoupila ve prospěch pravicové koalice (např. Boskovice, Kopřivnice, Lanškroun, Olomouc, Pelhřimov či Uherský Brod). Hovořit o posilování vztahu ODS a ČSSD na komunální úrovni je proto zcela zavádějící.

Čím větší pozornost se věnuje komunálním koalicím ODS a ČSSD, o to méně se média věnují koaliční spolupráci TOP 09 s ČSSD, která funguje na 30 radnicích. To není marginální počet vzhledem k tomu, že se jedná o polovinu komunálních koalic, do kterých letos TOP 09 vstoupila.

Tomáš Bartovský, mluvčí ODS

Pan Bartovský má pravdu, že v mém komentáři je nepřesnost, a za to se omlouvám. Na podstatě se ale nic nemění. Fakt, že se ODS s TOP 09 nedohodne v Boskovicích či Lanškrounu, prostě nemá stejný význam jako to, že ČSSD vládne s ODS ve čtyřech největších městech této země. Připomínám také, že hlavní potíž s velkými koalicemi se objevuje tehdy, když vznikají „bezdůvodně“. Těžko bude někdo vyčítat spolupráci tam, kde to jinak nejde. Stejně tak by šlo jen těžko kritizovat fakt, že strana odmítá spoluvládnout s ideově možná blízkou, nicméně zdiskreditovanou stranou.

Erik Tabery

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].