Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vaše dopisy

Lekce ze státních maturit

RESPEKT 42/2010

V článku mne zarazil citát: „Státní maturity už nahradila firma Scio.“ Doufal jsem, že jde o ironii, ale text článku klade argumenty na podporu uvedeného sloganu.

Scio skutečně připravuje (a velmi úspěšně prodává) testy k přijímacímu řízení na řadu škol, středních a nyní i vysokých (byť silně pochybuji, že jich je skoro polovina). Jedná se ale zejména o testy studijních předpokladů. Smysl maturity jako závěrečné zkoušky je jiný, zde se netestují předpoklady ke studiu, jde o zkoušku znalostí. Tím nechci vůbec hájit systém státní maturity připravovaný společností Cermat, nemám o něm dost informací.

Testy studijních předpokladů společnosti Scio na mne ze začátku působily pozitivně, nicméně po letech jejich stále rozšířenějšího užívání nabývám dojmu, že jde o jakýsi nový druh dovednosti, který žáci ambiciózních rodičů vytrvale (a za náležité poplatky) trénují a zvyšují tím své šance. Dal bych přednost tomu, aby se žáci a studenti vzdělávali ve svých předmětech a oborech. Kriticky rovněž vidím masivní podporu společnosti Scio některými médii (zejména Lidové noviny), byl bych smutný, kdyby se k nim přidal i můj oblíbený Respekt.

Jan Rataj, Matematicko-fyzikální fakulta UK

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].