RESPEKT 48/2010

Článek přesně popisuje realitu v českých politických stranách. Já osobně jsem do ODS vstoupil před rokem a půl a mohu potvrdit, že se jedná o mimořádně neprostupnou strukturu. Uzavírání místních buněk a hloupé výmluvy, proč nepřijímat nové členy, jsou na denním pořádku. Lokální kmotrové o novou krev nemají sebemenší zájem. U moci se tak udržují i neschopní jedinci, kteří neprošli žádným skutečným výběrem. Místní politické strany jsou zcela personálně vyprázdněné. Obrovskou moc a finanční toky tak ovládá pouze hrstka členů.

Ve skutečnosti právě malé a prázdné strany jsou příčinou veškerých negativních jevů v české politice. Právě z nich se totiž rekrutují veřejní představitelé do všech pater politiky. Ve státech s lepší úrovní demokracie je ve stranách v poměru k počtu obyvatel daleko více lidí. Je dobře, že pan Kundra na tento fenomén upozornil. Česká média řeší pokleslost naší politiky ze všech stran, avšak málokdy se dostanou ke skutečné příčině jako výše zmíněný text.

Druhou stranou mince je neochota Čechů stávat se členy stran. Do stran se dostat lze a jako straník tak významně zvýšit svůj vliv na politiku. V ČR se bohužel usadila kultura demonstrací, petic a kavárenských diskusí. Nespokojené lidi s nápady ale potřebujeme uvnitř politických stran, nikoli vně. Jedině s novými lidmi ve stranách můžeme mít i novou politiku.

Jan Pilař, Praha

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte