0:00
0:00
Vaše dopisy10. 7. 20092 minuty

Grunt neprodávat

Astronaut

 Milý Respekte,

↓ INZERCE

nejsem sice předplatitel, ale od vzniku týdeníku jsem věrný, letitý, praktický stoprocentní čtenář všech čísel. Obracím se na Vás s následující otázkou: v posledním čísle časopisu v článku "Grunt neprodávat" je uvedeno, že průměrná cena hektaru půdy v Nizozemsku je 36 000,– eur. Chtěla bych se ujistit, zda to není překlep. Jsem majitelem zrestituované zemědělské usedlosti a polností. Proto mě samozřejmě tato problematika velmi zajímá. Po eskapádě devadesátých let, kdy jsme s manželem byli mladí a odvážní a opustili jsme svá teplá pražská zaměstnanecká místečka a pár let jsme provozovali doopravdy zemědělskou praxi, máme nyní pozemky pronajaty. Rodina se zmítá mezi pozicí prodat a držet. Samozřejmě , že jsme se snažili utvořit si představu o tom, jaká cenová hladina panuje v té které zemi, ale nějak se nám nedařilo nic kloudného vyhledat. Budu Vám velmi vděčná za odpověď, zda číslice v článku je skutečně ta pravá a můžete-li navíc přidat typ na nějaký odkaz, kde hledat, bylo by to báječné.

Jinak časopis je super, každé číslo si ráda pročtu, jen tak dál.

Předem děkuji a zdravím Vás

Helena Kratochvílová, Praha 4

---------------------------------

Dobrý den,

to číslo přibláižně odpovídá - někde se uvádí třeba 32 000 Eur. Pro bližší informace doporučuji obrátit se na svaz vlastníků půdy, kteří mimo jiné usilují o narovnání trhu s půdou v Česku.

Obecně se experti - opakovaně - v poslední době shodují na tom, že je lepší půdu neprodávat, protože její cena půjde - třeba kvůli možnosti pěstovat biopaliva - nahoru. Záleží však na konkrétních podmínkách - kde půda leží, co je okolo, jak velká plocha pozemků to je, do jaké míry je to zcelené atd.

Adam Šůra redaktor, domácí rubrika


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].