Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

V poklusu

Když (na Facebooku) přítel zradí

Může mít člověk tisíc přátel? Jakou cenu platíme za to, že stačí kliknutí myší, abychom udrželi při životě známost z poslední dovolené v Austrálii? A jaký vliv mají "digitální" přátelství na naše reálné sociální vztahy?

Milošova pomsta • Autor: Archiv
Milošova pomsta • Autor: Archiv

Tyhle otázky si před dvěma lety položila kolegyně Anneke Hudalla v článku o Facebooku. Inspirací jí byla kritika amerického literárního vědce Williama Deresiewicze, kterého vyděsilo, že se virtuální kontakty na sociální síti nazývají přátelství: „Nejen že jsme přestali s našimi přáteli mluvit. Také jsme je přestali jako jednotlivce vnímat. Proměnili jsme je v nerozlišenou masu.“

Nyní jsme o dva roky dál. Facebooku celosvětově narostl počet uživatelů na miliardu. A o tom, co to znamená mít přítele na Facebooku, víme také něco víc.

Jak ukázaly nedávné prezidentské volby, vaši virtuální přátelé – ona „nerozlišená masa“ – vás také můžou na Facebooku zničit.

Stačí, když vás označí jako člověka, který porušuje pravidla užívání nejoblíbenější sociální sítě. Pak prostě z virtuálního prostoru zmizíte. Nedozvíte se ale, kdo z vašich údajných přátel vás udal, ani to, čím konkrétně jste pravidla sítě údajně porušili. Tak Facebook prostě funguje. Více se dozvíte v příštím Respektu.

Je to prostě tak. Jestliže svět skutečných přátel charakterizuje důvěra, otevřenost a ochota stát při sobě v dobrých i zlých časech; virtuální přátelství daleko spíš připomínají vztahy na tržišti, kde se obchoduje, smlouvá, drbe, protestuje, ovlivňuje, lže, krade a občas i vraždí.

Podle názorů sociálních vědců, které ve zmiňovaném článku uvádí Anekke Hudalla, to samo o sobě nemusí nic znamenat. Většina lidí nejsou takoví hlupáci, aby nedovedli odlišit, jak radikálně jiný může virtuální a skutečný vztah s někým být. A je jedno, že obojímu se říká přátelství.

Na druhou stranu počet uživatelů sociálních sítí přibývá. S tím pravděpodobně roste i množství času, který věnujeme utužování virtuálních kontaktů.

Skutečné přátelství asi nikdy nevyhyne, ale je otázka, jestli našim vztahům nakonec nebude v posledku dominovat ona ne úplně vábná virtuální podoba.

Existuje jediná obrana: cíleně a promyšleně věnovat čas skutečným lidem. Čím víc, tím líp. A sociální sítě používat jenom jako užitečné, ale někdy taky docela nebezpečné tržiště.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].