Řítí se na nás dokonalá bouře
Trumpova hospodářská politika může otřást dolarem a zvýšit rizika dluhové zátěže USA
Zatímco Bílý dům zaměstnává naši pozornost pokračující celní válkou proti světu, o kousek dál na Pennsylvania Avenue připravuje Kongres návrh zákona o státním rozpočtu, který by mohl mít velmi podobné následky. Pokud zákonodárci obnoví daňové škrty prezidenta Donalda Trumpa z roku 2017, uzákoní všechny jím nově navrhované a nesníží výdaje, zvýší během deseti let státní dluh až o devět bilionů dolarů (podle nestranické nadace Petera G. Petersona). To by znamenalo jeden z největších deficitů v poměru k hrubému domácímu produktu v historii – a to v době míru, a navíc bez pandemie. Zároveň Washington zvyšuje cla na téměř všechny dovozy do země. V globální ekonomice se možná schyluje k dokonalé bouři.
Obává se toho například Kenneth Rogoff, renomovaný ekonom z Harvardovy univerzity. V jedné ze svých knih prozíravě varoval před nebezpečím finanční krize (vyšla v roce 2009, tedy v době, kdy se globální finanční krize teprve rozvíjela, ale výzkum se uskutečnil a text vznikl dlouho před jejím začátkem). Ve své nové knize Our Dollar, Your Problem (Náš dolar, váš problém) upozorňuje, že klíčová role dolaru v globální ekonomice je ohrožena. „To by mělo zajímat všechny Američany, protože právě my máme obrovský prospěch z výhod, které plynou z toho, že dolar je světovou rezervní měnou. Můžeme si díky tomu půjčovat levněji, ať už jde o hypotéky, půjčky na auta nebo dluhy na kreditních kartách,“ vysvětlil mi Rogoff, který odhaduje slevu, již Američané díky dolaru získávají, na půl až jedno procento.
Uprostřed rámusu, který nás dnes obklopuje, není snadné rozpoznat varovné signály, ale podle Rogoffa je třeba se zaměřit na úrokové sazby. Klíčové je, že po desetiletích poklesu a nízkých hodnot úrokových sazeb se nyní dostaly na historicky normální úroveň a tam taky zůstanou. A právě tyto okolnosti zvyšují riziko dluhové zátěže Spojených států. Úroky z dluhu se blíží jednomu bilionu dolarů ročně, což je více, než kolik USA vydávají na obranu.


Ekonomický historik Niall Ferguson naznačil, že když k tomu dojde, hrozí americké velmoci ztráta velikosti. Rogoff předpovídá ekonomickou bouři – a ta podle něj kvůli Trumpově hospodářské politice dorazí podstatně dříve. Domnívá se, že pokud se tato politika drasticky nezmění, existuje padesátiprocentní nebo vyšší šance, že do konce tohoto prezidentského období dojde k finanční krizi nebo k prudkému nárůstu inflace, případně k obojímu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu