Bránit se extrému, nebo bránit demokracii?
V centru Prahy se rozhořel spor, jehož aktérům by někdejší účastníci protikomunistických demonstrací jen tiše záviděli

Senátor Zdeněk Hraba (ODS) má obavu, aby v Česku už brzy nehořely ulice. Tuhle temnou vizi známý konzervativní politik pronesl krátce po rozruchu v pražském centru, při němž zasahovala i policie. Hraba od té doby varuje na sociálních sítích před „bolševiky, kteří nabírají na síle“, „snahou vyvolat chaos“ či „řáděním extremistů“, s nímž se prý nesmíří.
Kdo svolá víc lidí
Co se stalo? Během posledního dubnového víkendu se zastánci svobodného práva žen na potrat postavili do cesty aktivistům Hnutí pro život, kteří naopak požadují potraty v Česku, po vzoru nejkonzervativnějších států světa, zakázat. Blokáda, na niž se zastánci svobodné volby žen svolávali dlouho dopředu, byla nakonec úspěšná a tábor „pro život“ se do cíle svého pochodu, tedy na Václavské náměstí, nedostal. Domů si tak jeho účastníci odnesli křivdu z porušení demokratických principů a podobně jako senátor Hraba volají po přísných trestech, někteří z blokujících byli totiž obviněni z přestupku.


Důležitá pro a proti kolem potratové politiky nyní nechme stranou a mluvme o demokracii. Zastánci práva na potrat mají srozumitelné argumenty. K zákazu potratů sahá fanatická politika, které z náboženských důvodů nevadí hazardovat se životy žen a kriminalizovat zdravotníky za to, že těmto ženám v kritickém momentě jejich života pomáhají. Pokud po tomhle Hnutí pro život volá, osvojuje si právo mluvit jiným lidem do jejich životů, zásadně omezit jejich svobodnou volbu a vytváří nátlak veřejným pochodem centry nejsledovanějších měst, musí počítat s tím, že narazí na nenásilný odpor lidí, kterých se mají ta nová, méně svobodná, v zásadním bodě života výrazně omezující pravidla doslova fyzicky týkat.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu