Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Kraken, nebo pirola? Do Česka se začala dovážet nová vakcína proti covidu.

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Asteroid 1082 Pirola má v průměru necelých 40 kilometrů a Slunce oběhne jednou za 90 let. Je jedním ze stovek tisíc těles v pásu mezi Marsem a Jupiterem, teď se mu ale dostalo jisté slávy: vědci po něm neoficiálně pojmenovali novou variantu koronaviru. V Česku zatím zaznamenána nebyla, je to ale zřejmě jen otázkou času. V situaci, kdy ve světě i u nás znovu roste počet nakažených a opět se rozbíhá debata o očkování, pirola označovaná kódem BA.2.86 připomíná, že původce covidu ještě nevyčerpal arzenál potenciálně nebezpečných triků, jimiž se snaží vyzrát na své hostitele.

Pirola se nevyvinula ze současných variant viru. Je to zmutovaná subvarianta omikronu, která dominovala před půldruhým rokem, a teď se vrátila v natolik pozměněné podobě, že může jít o další zlomový okamžik ve vývoji pandemie. Vznikla pravděpodobně v organismu někoho, kdo měl například kvůli oslabenému imunitnímu systému infekci v těle velmi dlouho, třeba celé měsíce. Je nakažlivá minimálně tak jako současné varianty omikronu, možná o něco více. „Přesně se to ukáže, až bude případů zachyceno víc,“ říká předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.