0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda9. 9. 20233 minuty

V Hradci Králové se otevřel domov pro lidi s handicapem, který tam místní nechtěli

Autor: ČTK / Taneček David

V Roudničce, pár kilometrů na jih od Hradce Králové, se otevřel domov pro zdravotně postižené. Osmnácti občanům města s mentálním nebo kombinovaným handicapem, kteří z nějakých důvodů už nemohou žít ve svých rodinách, se zásadně zlepší život. Zařízení, kde by mohli žít, dosud stála několik desítek kilometrů daleko, a takhle zůstanou ve svém domovském Hradci.

Několik stovek obyvatel čtvrti Roudnička, která je ve městě považovaná za dobrou adresu, se naopak bojí, že se jejich život zhorší. Proti nápadu krajského úřadu vybudovat sociální dům v bývalé hasičárně sepsalo několik stovek obyvatel v roce 2020 petici a zdejší samospráva proti stavbě dlouho a urputně bojovala. Neuspěla, stavět se začalo v roce 2021 a nyní se dům otevírá.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Lidem v Roudničce nevadí sami lidé s postižením, ve své petici a ve vyjádření samosprávy protestovali proti tomu, že město a kraj v nevyužívaném objektu nepostaví raději obchody, restauraci a spolkový sál. Kraj namítal, že nemá vhodných objektů na rozdávání a že zrovna ten v Roudničce se pro stavbu dobře hodí. Do Roudničky prý jezdí dost spojů hromadné dopravy a povinnost kraje postarat se o své zranitelné občany stojí nad jeho povinností napomáhat spolkovému životu v poklidných čtvrtích. Petenti si stěžovali na příkré jednání kraje, kraj nezastíral, že je odhodlán svůj záměr prosadit. V jedné části nově postaveného domu je spolková místnost s vlastním vchodem, jiné ústupky kraj neudělal.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc