Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…
Petra Hůlová • Autor: Jan Krikava
Petra Hůlová • Autor: Jan Krikava

Když se řekne „trauma“, nevybaví se mi má genderová identita, komunistické školství ani úchylný vedoucí v turistickém oddíle, ale komplex méněcennosti, v němž jsme dospívali. Mou generaci procházející pubertou v devadesátých letech formoval narativ politické a společenské nedostatečnosti. Tento narativ, v němž jsme jako společnost ve všech ohledech zaostávali za západní Evropou, kterou „nepoznamenal komunismus“, mou generaci poznamenal nejen ve smyslu falešného klíče ke světu, ale narušil i náš vztah k sobě samým. Vnímali jsme se jako druhořadí Evropané. Tehdejší elity nám to systematicky vtloukaly do hlav.

Co se týče našich dětí, raději nekonspirovat, jakým způsobem jsme to přenesli na ně. Generace sněhových vloček sice rozdělení Evropy pokládá za irelevantní, ale z osobní zkušenosti vím, že videa s tematikou východní Evropy i oni vnímají jako něco, co často recykluje model nedostatečnosti. Přestože bitvy proti marginalizaci genderu či etnicity táhnou víc než vracet se k vyčerpanému narativu „dohánění Západu“, do jisté míry je to tak možná i proto, že se jedná o naši slepou skvrnu.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.