0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext9. 9. 20239 minut

Záhadná loupež vyvolala diskuse o nedbalosti i historických křivdách

Z významné kulturní instituce zmizelo přes dva tisíce artefaktů, aniž si toho někdo všiml

Vedení muzea nejprve ignorovalo upozornění na krádeže. (Bývalý ředitel Britského muzea na výstavě v Madridu v roce 2017) • Autor: Samuel de Roman

„Kde je Mike, když ho teď nejvíc potřebujeme?“ psali uživatelé sociálních sítí poté, co Britské muzeum v polovině srpna oznámilo, že z jeho depozitářů několik let průběžně mizely archeologické předměty. Naráželi na hlídací kočky, které až do poloviny 20. století „střežily“ vstup neoklasicistní budovy v centru Londýna před psy, kteří dovnitř nesměli, ale podle lidového vyprávění hlavně před lidmi, kteří by chtěli muzeu škodit. Nejznámější z těchto hlídačů byl právě kocour Mike, který zemřel v roce 1929 v úctyhodných dvaceti letech.

Za vtipkováním se však skrývá skandál, který přesahuje jedno muzeum i Británii. Případ kombinuje detektivní pátrání, tajuplná zákoutí, ale i historické křivdy z koloniální minulosti a diskuse nad úlohou muzejnictví, ochranou fondů a jejich zabezpečením. Nejenže policie nemá stopy, zda je pachatelem jeden člověk, nebo jde o organizovanou skupinu, ale nikdo v nejstarším veřejném muzeu na světě pořád neví, co přesně vlastně zmizelo.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Z eBay k překupníkům

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc