Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Slabost ve vlastním nitru

Amerika přežila čínský šok, šok trumpovský ale zůstává

Americká ekonomická politika byla po celé roky utvářena představou označovanou jako „čínský šok“. Termín, který ve své studii razili tři ekonomové, odráží široké přesvědčení, že obchodování s Čínou vedlo k deindustrializaci významných částí Spojených států a ke ztrátě obrovského množství pracovních příležitostí v průmyslu. Myšlenka stojí v základu velké části obchodní politiky Donalda Trumpa i nové průmyslové politiky Joea Bidena, které obě vycházejí z předpokladu, že Čína představuje vážnou hrozbu pro ekonomické postavení USA ve světě. Je přitom stále jasnější, že Amerika popsané výzvě dokázala čelit. To neplatí pro další narušení amerického systému – a tím je „trumpovský šok“. 

O tom, zda byl čínský šok tak silný, jak se předpokládalo, se stále debatuje. Někdy si říkám, jestli by se ve skutečnosti nemělo mluvit o globalizačním šoku. Kdyby nebylo Číny, putovalo by totiž mnoho ztracených pracovních míst v západním průmyslu na jiné rozvíjející se trhy. Většina se v každém případě shodne na tom, že čínský šok skončil zhruba před patnácti lety. Jeho politické důsledky jsou však stále silné, i když se čínský příběh od té doby zásadně proměnil.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.