0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda3. 6. 20233 minuty

Nudař z Galicie míří do čela Španělska

Alberto Núñez Feijóo • Autor: Profimedia

Běžný návštěvník si Španělsko určitě nepředstavuje jako Galicii, jeho severozápadní cíp. Běžná španělská krajina je typická rozmáchlými gesty, je plná náhorních plání, dalekých obzorů, bílých vesnic, hor. Galicie je spíše plochá a nevýrazná. Hodně tu prší. Bývá tu mlha, okrové tóny nahradila zeleň. Místo olivových hájů Galicijci na zahrádkách pěstují kapustu. A právě odsud pochází pravděpodobný budoucí premiér Španělska, který svým charismatem, či spíše jeho absencí, odpovídá atmosféře autonomní oblasti, jíž donedávna po čtyři období vládl ve funkci šéfa místní vlády.

Alberto Núñez Feijóo (61) o sobě sám říká, že je staromilec. A také, že je nudný. Španělští lidovci, dominantní strana tamní pravice, po něm do Galicie sáhli ve chvíli, kdy se její výraznější a fotogeničtější lídři rozhádali natolik, že straně hrozil kolaps. Hádky a spory mladší garnitury lidovců došly na jaře loňského roku tak daleko, že stranický šéf Pablo Casado nechal kvůli údajnému podezření z korupce tajně sledovat oslnivou populistickou šéfku Madridu (a svou politickou konkurentku) Isabel Díaz Ayuso soukromými detektivy. Byl z toho skandál, Casado musel rezignovat a stranický sjezd sáhl po klidné síle. Nebylo to poprvé, z Galicie pocházel i předchozí lidovecký premiér Mariano Rajoy.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Casado i Díaz jsou harcovníci společnost štěpících válek. Bojují na barikádách feminismu, nacionalismu, v případě premiérky madridské autonomní oblasti také „svobody“ (neboli odporu k restriktivním proticovidovým opatřením). Feijóo oproti tomu proslul spíše jako centristický správce, který na první místo klade nízké daně a vyrovnaný rozpočet. Zdá se přitom, že jeho klidná nekonfliktní ruka teď Španělsko zajímá mnohem více. Krátce po svém nástupu do čela lidovců jeho strana zvítězila v Andalusii tak jasně, že se zbavila koaliční závislosti na fašizující straně Vox. Předminulý víkend pak Feijóova partaj drtivě a nad očekávání průzkumů ovládla lokální španělské volby. Socialistický premiér Pedro Sánchez zahnaný do kouta reagoval rychlým vypsáním předčasných voleb. Na konci července budeme vědět, zda se galicijská receptura klidu a umírněnosti stane návodem pro celou zemi.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc