0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext3. 6. 202331 minut

Hranice osobního rozhodnutí

O asistované sebevraždě a pasti vypjatého individualismu

Autor: Milan Jaroš

Tak jako každý rok i letos jsem pro vás vybral texty, které ilustrují rok 2023. Pokud nepatříte mezi naše předplatitele a chcete si vybrané texty a rozhovory přečíst, předplatit si nás můžete už za 180 kč na měsíc. Budete mít k dispozici aktuální texty, jejich audio podobu a přístup do archivu od roku 1989. Můžete tak učinit na adrese predplatne.respekt.cz.

Erik Tabery, šéfredaktor

V říjnu 1858 cestoval John Stuart Mill se svou ženou Harriet kolem francouzského Avignonu. Harriet začala kašlat, a co se zpočátku zdálo jen jako malý neduh, se rychle zhoršovalo. Brzy Harriet trpěla takovými bolestmi, že nemohla spát ani ležet. Mill psal zoufale doktorovi do Nice, žadonil, aby jeho ženu vyšetřil. O tři dny později se její stav dále zhoršil a Mill telegrafoval nevlastní dceři a svěřil se jí se svými předtuchami. Harriet zemřela v hotelovém pokoji 3. listopadu.

Mill seděl sám u jejího těla celý den. Náhlý konec manželství ho zdrtil. „Sedm a půl roku jsem se těšil z tohoto požehnání. Pouhých sedm a půl roku!“

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ještě tentýž měsíc poslal svému vydavateli rukopis, do jehož začátku vepsal věnování Harriet přetékající vděkem. Později se netajil tím, že jeho žena byla víc než múza; byla spoluautorem. „Ta kniha,“ řekl Mill, „byla literárně i myšlenkově náš společný výtvor, víc než cokoli jiného, pod čím jsem podepsaný. Není v ní jediná věta, kterou bychom spolu několikrát nepromysleli.“ Celý „ráz myšlení“ knihy byl „z valné části její“.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc