Na Základní škole Juventa ve středočeských Milovicích v pátek odpoledne končí výuka a z velké hranaté budovy vycházejí děti. Je mezi nimi i rozesmátá trojice spolužaček z 5. D. Na novinářský dotaz, jaká událost o den dříve zahýbala světem, Adéla, Nela a Viki zvážní, ale odpoví bez váhání: „Začala válka na Ukrajině.“ Jedenáctileté žačky si vědí rady i s pokročilejšími dotazy, jako třeba kdo válku rozpoutal. „Putin a Rusové,“ odpovídají jednohlasně. Zaváhají až při otázce, proč to podle nich ruský vládce udělal. „Protože chce ropu,“ zkouší to jedna. „Chce mít větší moc,“ říká druhá. „Protože je to blázen,“ přisadí si třetí. Odkud to všechno dívky vědí? „Rodiče o tom mluví doma. A bavíme se o tom i s učiteli ve škole a mezi sebou,“ říká Adéla.

Že je aktuální dění ve škole téma, to ostatně dosvědčuje i nástěnka před vchodem do budovy – je na ní přišpendlená malá žluto-modrá vlajka s připsaným citátem od Václava Havla, že „problém Ruska je, že neví, kde začíná a kde končí“. Návštěvníka, který není z Milovic, automaticky napadne, že za vlajkou, citátem i školním debatováním o válce na Ukrajině určitě stojí nějaký angažovaný učitel, tak tomu ale úplně není. Ředitel školy Jaroslav Minařík sice říká, že škola tím „dává najevo, že stojí na straně napadené Ukrajiny“, zároveň to prý ale není nějaká snaha vedení ovlivnit politické smýšlení dětí. „Děti se na válku v hodinách samy ptají, protože se o ní mluví doma, nemusíme je k tomu vůbec vyzývat. Třeba včera o velké přestávce do…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte