Před několika lety jsem v Prokopském údolí založil maličký vinohrad. A protože jsem to s vínem moc neuměl, věnovala mi moje citlivá žena po prvních nezdarech místo odsudku poukázky na sérii vinařských a vinohradnických kurzů na Mendelově univerzitě v Brně. Díky nim jsem se v moravské klasifikaci kvality vín pomalu vypracoval z kategorie „pro Pražáky“ do vyšší úrovně „dá se“. K zajištění dalšího postupu jsem začátkem února znovu odjel na Mendlovku, tentokrát na kurz řezu révy vinné. Shodou okolností jen pár dní poté, co jsem otevřeným dopisem vyzval nově zvoleného rektora této školy Vojtěcha Adama, aby se ve svém vlastním zájmu i v zájmu celé akademické komunity raději funkce vůbec neujímal.

Pro připomenutí, den před jmenováním nových rektorů prezidentem republiky byla zveřejněna zpráva vyšetřovací komise, která se zabývala prohřešky proti etice vědecké práce v celé řadě publikací Vojtěcha Adama, na něž před časem na webovém serveru PubPeer upozornila nizozemská expertka na falzifikace a fabrikace vědeckých dat Elisabeth Bik. Závěry komise byly jednoznačné: publikace nesou zřejmé stopy manipulací s daty, a je proto třeba je z časopisů stáhnout. V civilizovaném světě není myslitelné – napsal jsem Vojtěchu Adamovi –, abyste za takové situace vedl univerzitu. Do celé záležitosti se poté vložila i Česká konference rektorů a odstupující rektorka Danuše Nerudová, která jej též vyzvala k rezignaci. Je třeba Vojtěchu Adamovi přičíst ke cti, že po počátečním váhání se poměrně…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte