S Janou Filipovou jsem se seznámila před dvěma a čtvrt roku, když jsem psala reportáž o tom, jak se jí žije v obci, která ve velkém fandí Andreji Babišovi a volí ANO. Tato obyvatelka obce Koloveč tehdy zažalovala premiéra Babiše, že se dotkl její cti, a soud vyhrála – měl se jí omluvit. Když Jana Filipová v roce 2018 demonstrovala spolu s dalšími lidmi z Milionu chvilek proti jeho vládě, tehdejší premiér totiž v televizi lživě prohlásil, že to demonstranti dělají „za peníze a na objednávku“. V další soudní instanci po odvolání vyhrál Babiš a teď minulý týden zase ona. A tak už by to mělo zůstat: názor Nejvyššího soudu, že má Jana Filipová právo na omluvu, je závazný pro soud nižší, který bude znovu rozhodovat.

Soud s premiérem je nápor na psychiku a vyžaduje skutečné odhodlání: přání smrti, výhrůžky, urážky od Babišových příznivců. Zvládala to statečně. Hůř snášela trable v rodině od dospělých dětí: jedna dcera ji požádala, ať se přejmenuje, protože dělá ostudu, druhá ji sice veřejně podpořila, ale stejným dechem matku žádala, ať „už toho nechá“, ať nelítá s transparenty a raději zve děti o nedělích na obědy „jako normální matky“. Otčím, který ji vychoval, s ní pár let nemluví, stejně tak jeho dcera, kterou má Jana Filipová za sestru. Vadilo, že na otázku novináře, zda je z disidentské rodiny nebo jak vlastně vyrůstala, odpověděla, že ji vychoval lampasák a absolvent VUML. Má ho sice ráda, ale jak říká, „to měla tomu novinářovi lhát“?

„Oni se mnou nepromluví, dokud se…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte