Česko velmi pravděpodobně čeká další provizorium. Prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslavu Kalovi končí za měsíc devítileté volební období. O tři týdny později končí viceprezidentka Zdeňka Horníková. Prezidenta i jeho zástupce volí sněmovna, která je ochromená obstrukcemi opozice a o možném kandidátovi se tam zatím skoro nemluví. Z minulosti zároveň víme, že volba každého šéfa mimořádně důležitého úřadu, který má právo kontrolovat hospodaření a smysluplnost jednání ministerstev a dalších státních úřadů či podniků, je vždy stranickým soubojem. Nálezy kontrol NKÚ se stávají silným argumentem v debatách o úspěšnosti či neúspěšnosti premiérů, ministrů a mohou ovlivnit jejich budoucnost.

Mimochodem, pokud si přečteme předvolební programy současných vládnoucích koalic, hodně se překrývají s výroční zprávou NKÚ z dubna 2021. „Konstatujeme dlouhodobou neschopnost státu dokončit zásadní projekty, které mají přinést pozitivní dopad na život občanů nebo výkonnost země. Společným jmenovatelem nezanedbatelné části problémů je také to, že stát nedokáže jednat cíleně, ať už jde o budování infrastruktury, digitalizaci, energetiku nebo sociální oblast,“ píše se ve zprávě NKÚ. Pokud jde o digitalizaci, kontroloři spočítali, že ministerstva na ni vydala v letech 2016–2020 celkem 67 miliard korun, aniž by mezinárodní srovnání s jinými zeměmi EU zaznamenalo jakékoli zlepšení.

NKÚ provedl pod Kalou a Horníkovou na státních úřadech přes 300 kontrol, podal 50 trestních…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte