Nejprve disclaimer: autor glosy je v konfliktu zájmů, neboť byl postupně majitelem dvou relativně velkých psů. Oba byli nesmírně přátelští ke všemu živému. Jeden, pravda, rád honil zajíce, ovšem jen pokud zajíců nebylo víc pohromadě – pak se jich bál. Druhý nenechal na pokoji žádnou kočku, ovšem když se postavila na odpor, dělal, jako že nic a že má na práci něco úplně jiného. Každopádně si autor nedovede představit, že by se jeho psí kamarádi za svých dlouhých a veselých životů nesměli volně proběhnout.

Praha teď ale chystá novelu vyhlášky o veřejné zeleni, která má volné pobíhání psů omezit. Pes se nesmí pohybovat bez vodítka ve veřejné zeleni již dnes, nařízení lze však do jisté míry uniknout, neboť ne každý kousek nezastavěné plochy je definován jako veřejná zeleň. Nově má ale vyhláška jasně stanovit území, kde psi volně běhat smějí. Jsou daleko od sebe a v Praze jich není dost.

Jistě ne každý má radost, když se k němu blíží cizí pes – zvlášť poté, co loni na Petříně kříženec dvou bojových plemen potrhal dítě. Opravdu ale mají všichni trpět za těch pár nezodpovědných, kteří si pořídili pitbula a neumějí ho zvládnout? Lidé si před mnoha tisíciletími ochočili vlky i jako pomocníky a hlídače. Později psi pomáhali lovit či pást ovce, dnes jsou to také společníci, terapeuti, záchranáři a podobně. Vděčíme jim za hodně, neměli bychom je tedy trápit tím, že omezíme jejich nejzákladnější potřeby.

Lepší než zákazy je osvěta, která by mohla začít už ve školách. Je smutný…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte