Mateusz Morawiecki, návštěva ČR
Petr Fiala a Mateusz Morawiecki; ilustrační foto • Autor: Profimedia

Spor o obrovskou příhraniční jámu polského dolu Turów je u konce. Nebo alespoň pro příští měsíce. Premiéři obou zemí ve čtvrtek v Praze podepsali smlouvu, která klade polské straně podmínky, za nichž důl může fungovat, a česká strana stáhne žalobu u unijního soudu, kvůli níž Polsku denně naskakují vysoké pokuty. Český premiér Petr Fiala (ODS) o kompromisu mluví jako o tom nejlepším, čeho bylo možné pro obyvatele české strany dolu dosáhnout, a jejich obavy o vodu se nenaplní. Část místních a také ekologové považují smlouvu za velkou chybu, která se Česku ještě v budoucnu vrátí.

Teče – a co dál?

Hlavní spor je o českou podzemní vodu. Polská státní firma PGE začala v roce 2020 rozšiřovat a hloubit svůj hnědouhelný důl v Turówě na českých a německých hranicích, a to navzdory protestům sousedů. Jejich obavy o to, že rozšiřování dolu hýbe terénem a hlavně odsává podzemní vodu, jsou podle expertů nejspíše opodstatněné. Polsko ale dlouho odmítalo o čemkoli jednat. Česko proto v březnu loňského roku zažalovalo souseda u unijního tribunálu, který záhy Polsku nakázal zcela přestat s důlními pracemi. Polsko to ignorovalo, za což v korunách zaplatí více než miliardovou pokutu.

Ochrana vody je i hlavní bod podepsané smlouvy. Polští těžaři musí dostavět zvláštní podzemní stěnu, která má odtoku vody z české strany zabránit. Češi dostanou možnost stavbu a fungování stěny kontrolovat. Pokud se ukáže, že stěna nefunguje, smlouva padá a těžba v rozšířené části dolu musí skončit.…

1_obalka_R6
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R6
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte